taboola

Yoğun Tarım, İntansif Tarım Nedir? Nasıl Yapılır?

Yoğun Tarım, İntansif Tarım Nedir? Nasıl Yapılır? 30.05.2023

Topraktan en yüksek verimi almanın hedeflendiği tarım yöntemlerinden biri de intansif tarım. Farklı verimlilik artırıcı yöntemlerin uygulandığı bu tarım metodunda, modern, bilimsel ve teknolojik bilgilerden faydalanılıyor. Maddi tasarruf ile üretime odaklanan ekstansif tarımın tersi olan yoğun tarım, tarımsal üretim için kaynakların verimli kullanımı olarak özetlenebilir. Siz de yoğun tarımı daha yakından tanımak için yazımızdan faydalanabilirsiniz. Ayrıca tarımsal üretimde en avantajlı girdi fiyatlarını bulmak için Tarfin Mobil’den yararlanmanız mümkün. Çiftçimizin yol arkadaşı olan Tarfin Mobil ile peşin veya hasat vadeli girdi alışverişi yapabilirsiniz. Üstelik girdi fiyatlarını anında karşılaştırmanız, bilgilerinizi girerek dakikalar içinde ön onaylı limitinizi öğrenmeniz ve hemen alışverişe başlamanız mümkün. Siz de Tarfin Mobil avantajları ile tanışın, çiftçiye dost uygulamanın avantajlarını yaşayın! 

Yazımızda bulacağınız diğer başlıklar: 

Hemen uygulamayı indir, fiyatları karşılaştır.
 • İntansif Tarım Nedir?
 • İntansif Tarımın Faydaları Nelerdir? 
 • Yoğun/İntansif Tarımın Dezavantajları Nelerdir?
 • İntansif Tarım Uygulamaları Nelerdir? Yoğun Tarım Nasıl Yapılır?

İntansif Tarım Nedir? 

İntansif tarım veya yoğun tarım olarak adlandırılan tarımsal üretim metodunda, yüksek verime odaklanılıyor. Toprağın potansiyeline, coğrafi ve iklim şartlarına, ekilen ürüne bağlı olarak en çok ürünün alınması için güncel teknolojiler kullanılıyor. Üstelik yoğun tarım uygulamalarının içinde hayvancılık yöntemleri de var. Yüksek et ve süt miktarı elde etmek ise intansif tarımın hayvancılıktaki hedefi oluyor. 

İntansif tarımda, mekanizasyondan ilaçlamaya, sulamadan gübrelemeye, tohum ıslahından hayvancığa kadar farklı teknikler araç olarak kullanılıyor. Ayrıca daha iyi sonuç almak için insan emeğinin yerine makine kullanımına, yatırım yapılmış tesislere, pazarlama stratejilerine başvurmak oldukça doğal. 

Nadas uygulamasının minimize edildiği ve çoğunlukla hiç kullanılmadığı yoğun tarım sisteminde, bir yılda birden çok ürün alınması esas. Özellikle 1960’lı yıllardan sonra yaygınlaşan intansif tarımsal üretim, bugün dünyanın birçok ülkesinde uygulanmaya devam ediyor. 

İntansif Tarımın Faydaları Nelerdir? 

Modern dünyada insan nüfusunun hızla artması ve şehirleşmenin fazlalaşması dolayısıyla tarımsal arazi alanları kısıtlanıyor. Bu nedenle yoğun yani intansif tarım uygulamaları az alanda daha çok verim elde etme hedefiyle gelişmiş ülkelere çözüm sunuyor. Yoğun tarımın bu bağlamda birçok faydasından söz etmemiz mümkün. 

 • Modern yöntemlerle tarım yapılması tarımsal teknolojilerin gelişmesine katkı sağlıyor. Ayrıca gelişen teknoloji sayesinde işçi maliyetlerinin yerine mekanik tarım ve uzun ömürlü aletler alıyor. 
 • Verimin artmasıyla kendine yeten ülkelerin dış pazarlara satılabilecek tarımsal ürünleri fazlalaşıyor. Bu da ülkenin gelir kalemlerinden birinin tarım olması demek. 
 • İlaçlama ve gübreleme gibi metodlar sayesinde tarımsal üretimde verimi kısıtlayan riskler en aza indiriliyor. 
 • Tohum ıslahı, en iyi verimi verecek tohumların ekimini garanti ediyor. Daha sağlıklı ve kaliteli ürün alınması piyasanın standartlarını da yükseltiyor. 
 • Diğer tarım yöntemlerinden çok daha fazla verim vadeden intansif tarımın faydaları arasında çiftçilerimize daha çok kazanç getirmesi de var. 

Yoğun/İntansif Tarımın Dezavantajları Nelerdir?

Sürekli üretime ve verim odaklı çalışmaya dayanan yoğun tarımın zaman içinde getirdiği bazı öngörülemeyen zararlar da var. Öyle ki, bilinçsiz yoğun tarım uygulamaları su kirliliği ve erozyon başta olmak üzere çeşitli çevre tahribatlarına yol açıyor. Gereksiz ve toprak analizi olmadan gübre kullanımı dolayısıyla tarımsal verim sunan arazi miktarı her geçen gün azalıyor. Oysa yoğun tarımın en önemli ayaklarından biri de organik, çevre dostu gübreler ve bilinçli gübreleme ile verime katkı sağlamak. 

İntansif Tarım Nedir? 

Bunun yanında tarımda makineleşmenin artışıyla beraber insan gücüne olan ihtiyaç düşüyor. Bu da işsizliğin ve köylerden göçün sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bilinçli bir şekilde yapılan yoğun tarım uygulamalarının toprak verimine, kalkınmaya, ekonomi ve istihdama fayda sağlayacağı kesin. Zira bu uygulamalar sayesinde işlerini büyütebilen, bir senede birden çok mahsul alan, teknolojiye yatırım yapan çiftçilerimizin topluma istihdam sağladığı da biliniyor. 

İntansif Tarım Uygulamaları Nelerdir? Yoğun Tarım Nasıl Yapılır?

Verim odaklı tarımsal üretimin onlarca yıldır içselleştirilmiş birçok metodu var. Ülkemizde de tarımsal üretimin olmazsa olmaz parçalarından olan birçok uygulama aslında intansif tarıma ait. Örneğin düzenli sulama intansif tarımın hayatımıza getirdiği uygulamalardan biri. Damla sulama gibi tekniklerin gelişmesini sağlayan uygulamalarda daha az su ile daha çok alanın nemlendirilmesi esas alınıyor. Tuzluluk ve drenaj sorunlarının önüne geçecek, kaliteyi yükseltecek ve verimi artıracak sistemler, yoğun tarım anlayışının ve teknoloji yatırımlarının bir sonucu. Ayrıca insana ve doğaya saygı duyarak makineler ile yapılan gübreleme yoğun tarımın bir parçası. Buna ek olarak en iyi tohumların seçilmesi, hazırlanması, tarımda makineleşmesinin hızlanması da yine intansif tarımın faydalarından biri. Buna ek olarak zirai mücadelenin yaygınlaşması, toprağın bakımı, farklı yetiştirme yöntemlerinin geliştirilmesi ve tarımda standartların oluşturulması uygulamaların birer adımı. 

Diğer taraftan tarım arazilerinin küçük parçalara bölünmesi ve her bir parçanın maksimum verimlilikle ekilmesini de yoğun tarımla ilişkilendirebiliriz. Tarım makineleri ve ekipmanları da yoğun tarım uygulamalarında yaygın olarak kullanılıyor. Tarım arazileri, modern teknolojiler ve otomasyon sistemleriyle donatılmış traktörler, biçerdöverler ve diğer ekipmanlar kullanılarak verimli bir şekilde işleniyor. Ek olarak, yoğun tarım genellikle yüksek girdi kullanımını gerektiriyor. Ancak, bu durumda çevresel etkileri göz önünde bulundurmak ve sürdürülebilirlik ilkelerini korumak önemli.
 

İntansif Tarım Uygulamaları Nelerdir?

Yoğun tarımın bir diğer özelliği, yüksek mekanizasyon düzeyi. Tarım makineleri ve otomasyon sistemleri, ekim, sulama, gübreleme, hasat ve diğer tarım faaliyetlerinin otomatikleştirilmesini sağlıyor. Bu, iş gücü ihtiyacını azaltırken, üretim süreçlerinin daha hızlı ve verimli bir şekilde gerçekleştirilmesine yardımcı oluyor. 

İntansif ve Ekstansif Tarımın Farkı Nedir? 

Ekstansif tarım, daha az yoğun bir tarım yöntemi. Bu yöntemde, tarım arazileri genellikle büyük ve geniş alanlara yayılıyor. Ekstansif tarımda, tarım arazilerinin büyüklüğüne bağlı olarak daha az yoğun bir şekilde üretim yapılıyor ve daha az mekanizasyon ve girdi kullanımı gerekiyor. Ekstansif tarım yöntemi genellikle daha küçük ölçekli çiftçilik ve geleneksel tarım uygulamaları ile ilişkili. Ancak, ekstansif tarım yöntemiyle elde edilen verimlilik düşük olabiliyor ve toplam üretim miktarı sınırlı kalıyor. 

Bu nedenle, yoğun tarım ve ekstansif tarım yöntemleri arasında bir denge kurulması önemli. Sürdürülebilir tarım uygulamaları, doğal kaynakların korunması, çevresel etkilerin azaltılması ve gıda güvenliğinin sağlanması için bilinçlendirme çalışmalarına ağırlık vererek tarım sektöründe üretim metotlarını çeşitlendirmek daha faydalı görülüyor. 

Kısaca özetlemek gerekirse: 

 • İntansif tarımda küçük arazilerde yoğun tarım uygulamaları, ekstansif tarımda ise geniş arazilerde daha az yoğun üretim görülüyor.
 • Mekanizasyonun arttığı yoğun tarımın aksine ekstansif tarımda insan emeği daha çok kullanılıyor.
 • Kimyasal gübreleme, ilaçlama ve sulama gibi uygulamalar ekstansif tarımda yer almıyor. 
 • Verim açısından intansif tarım daha avantajlı olsa da sürdürülebilirlik konusunda soru işaretlerini beraberinde getiriyor. 
 • Ekstansif tarım gelişmemiş ülkelerde daha yaygın. Oysa yoğun tarım gelişmiş ülkelerin tarımsal üretimdeki başarısının sırlarından biri. Örneğin Hollanda’nın tarım politikası bunun bir örneği. 
 • Hibrit tohum kullanımı yoğun uygulamalardan biri, ekstansif tarımda ıslahtan söz etmek mümkün değil. 
share

Benzer Haberler

Fındık Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
24.04.2021
Fındık Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Fındık yetiştiriciliği nasıl yapılır, fındık yetiştiriciliğine uygun şartlar nelerdir gibi soruların yanıtlarını Tarfin Blog'ta okuyabilirsiniz.

Devamını oku
İneklerde Kaşıntı Neden Olur?
12.11.2023
İneklerde Kaşıntı Neden Olur?

İneklerde kaşıntı birçok farklı hastalığın belirtisi olabiliyor. İnekler neden kaşınır, nedenleri nelerdir öğrenmek için tıklayın.

Devamını oku
Ayva Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
21.09.2022
Ayva Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Ayva yetiştiriciliği ılıman iklim görülen ülkemizde hemen hemen her bölgede yapılıyor. Ayva yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Devamını oku