Sıkça Sorulan Sorular

Tarım Bayi Finansmanı

Tarfin Vadeli Satış Çözümü ne işime yarayacak?
Vadeli Satış Çözümünü sermayesini alacağa bağlamak istemeyen bayilerimiz için hazırladık. Tarfin'den sattığınız gübrenin, ilacın, tohumun fatura tutarını Tarfin size peşin öder, çiftçiniz vade sonunda ödemeyi Tarfin'e yapar. Müşterilerinizin vade talebini en uygun vade koşullarıyla Tarfin ile karşılar, sermayenizi işinizi büyütmek için kullanırsınız.
Vadeli Satış Çözümü nasıl işliyor?
 • Çiftçiniz TC kimlik numarasını ve satış detaylarını Tarfin panelinize girin.
 • Tarfin çiftçinizin ÇÖDES notu ile finansal ve üretim riskini anlık olarak değerlendirir.
 • Bayi panelinden çıkan senet ve faturayı çiftçinize imzalatıp işleminizi tamamlarsınız.
 • Satış evraklarını Tarfin’e gönderin. 10 iş günü içerisinde size ödemenizi yapalım. Çiftçiniz borcunu vadesinde Tarfin'e ödesin!
*Vadeli Satış Çözümü ile ilgili sorularınız için bize 0850 346 8182’den ulaşabilirsiniz.
Sisteme girdiğim bilgiler ne kadar güvende?
Tarfin’e girdiğiniz veriler, 256Bit SSL sertifikası ile doğrulanmış, Amazon Web Service’in ve Equinix Türkiye'nin yüksek korumalı sunucularında saklanmaktadır.
Çiftçi vade tarihinde borcunu ödemezse, bayi olarak benim sorumluluğum var mı?
Hayır. Tarfin'den yapılan satışlarda herhangi bir alacak riskiniz bulunmamaktadır.
Vadeli Satış Çözümünü hangi satışlarda kullanabilirim?
Perakende sattığınız tüm bakanlık tarafından onaylı tarım girdilerinde (Nitratlı gübreler hariç) çiftçi müşterilerinize hasada varan vade imkanı sunabilirsiniz.

Çiftçi Ödeme Skoru (ÇÖDES)

Çiftçi Ödeme Skoru (ÇÖDES) nedir?
ÇÖDES, çiftçinizin bankacılık kredi ödeme geçmişinin, Tarfin bayi ağındaki kredi, senet bilgilerinin ve üretim verilerinin analiziyle oluşan Tahsilat Riski skorudur. ÇÖDES, Tarım Bayisini tahsil edemeyeceği bir alacağa girmekten kurtarır, riskli satışlarınız için en güvenli uyarı sistemidir. Sağlam çiftçinin ÇÖDES’i yüksek, kredibilitesi düşük, yüksek derecede borçlu, vadesi geçmiş ödemeleri olan çiftçinin ÇÖDES’i düşük çıkar.
ÇÖDES nasıl hesaplanıyor?
ÇÖDES tahsilat riski skoru skoru çiftçiye ait birçok bileşenin uygun ağırlıklarla değerlendirilmesiyle oluşan, kişiye özel bir tahsilat risk değerlendirmesidir. Şu bileşenlerden derlenir:
 • Çiftçinin idari takipteki senet durumu
 • Banka kredi ve kredi kartları ödeme gecikmeleri
 • Bankalara ve Tarfin Bayilerine mevcut borçluluk durumu, kredi ve kredi kartları limit ve kullanım oranları
 • Tarfinli Tarım Bayilerine borç ödeme alışkanlığı
 • ÇKS’de beyan edilen ürünün risk değerlendirmesi
 • Bankalara yapılan yeni kredi başvuruları ve başvuru sıklığı
 • TARSİM sigorta kullanımı
 • Çiftçinin sezonsal kaldıraç oranı
Ben zaten mal sattığım çiftçiyi tanıyorum, neden ÇÖDES’i kullanayım?
ÇÖDES, Bayinin piyasa araştırmasıyla öğrenemeyeceği verilere Kredi Kayıt Bürosu desteğiyle ulaşır, değerlendirir ve risk skoru olarak Bayiye sunar. ÇÖDES, çiftçinin TCKN’sinden varsa bankaya ödemediği veya bir başka bayide icraya veya idari takibe takılmış borcunu belirler, ve sizi uyarır.
ÇÖDES çiftçinin bankacılık bilgilerini nerden temin ediyor?
ÇÖDES, çiftçinin bankacılık borç ve kredi ödeme verilerini Kredi Kayıt Bürosundan temin etmektedir. Bireyin muvafakatiyle üçüncü kişiler tarafından erişebilinen Kredi Kayıt Bürosu risk raporundan derlenen güncel borç ve ödeme geçmişi ÇÖDES skorunda değerlendirilmektedir.
ÇÖDES’in maliyeti nedir?
Her bir ÇÖDES sorgusu KDV dahil sadece 3,90 TL’dir.
ÇÖDES’i kimler kullanıyor?
Çiftçiye vadeli ürün ve hizmet satan her kurum ÇÖDES’den faydalanabilir. İlaç bayileri, damızlık birlikleri, yem bayileri, sulama birlikleri, gübre ve benzeri bayiler ÇÖDES’i kullanarak tahsilat risklerini düşürmekteler. Tarım kredilerinde aktif bankalar da ÇÖDES benzeri kredi istihbarat sistemlerini kullanmaktadırlar.
ÇÖDES sorgusu yapabilmek için çiftçinin hangi bilgilerine ihtiyacım var?
Çiftçinizin ÇÖDES’ini sorgulamak için çiftçinin TCKN’sini ve TARSİM sigortası olup olmadığını sisteme girmeniz gerekmektedir. Kredi Kayıt Bürosu çiftçinin bankacılık verilerinin erişimi için çiftçinin cep telefonuna bir kod yollamaktadır, o kodu da teyit amaçlı sisteme girmeniz gerekmektedir. Üretim verilerini çiftçinin güncel ÇKS belgesinden almanızı tavsiye ederiz.
Bir ÇÖDES sorgusu kaç dakika sürüyor?
ÇÖDES sorgusu anlıktır ve çiftçinin en güncel borç durumunu değerlendirir.