Solucan Gübresi Nedir?

Solucan Gübresi Nedir? 24.06.2021

Tübitak tarafından yayımlanan Bilim Teknik Dergisi’ne göre, toprağın verimini artıran önemli içeriklerden birçoğu, solucanlar tarafından sağlanıyor. Solucanlar, besinleriyle beraber yuttukları toprağı, vücutlarında birçok işlemden geçiriyor. Dışkıyla beraber dışarı atılan, solucanlar tarafından işlenen toprak, ekinlere yararlı olan içeriği ile dikkat çekiyor. Mineral yönünden zengin olan bu toprak, son yıllarda ülkemizde ve dünyada tarımda gübre olarak sıklıkla kullanılıyor. Solucan gübresi, organik yapısı ile diğer sentetik tarımsal gübre çeşitleri arasından ayrılıyor. 

Vermikompostun (Solucan Gübresi) Üretimi ve Bitki Beslenmesindeki Önemi adlı Bartın Üniversitesi bünyesinde yayımlanan makaleye göre, solucan gübresi verimsizleşen toprağın ıslahında önemli rol oynuyor. Ekolojik açıdan, ekosisteme zarar vermeyen yöntemlerin trend olmasıyla beraber daha çok tercih edilmeye başlanan gübre, toprak özellikleri üzerinde olumlu etkiler sergiliyor. Özellikle toprak strüktür yapısında iyileşme, su tutma kapasitesinde artış, toprak hava ekonomisinde düzenleme sağlamaya destek veriyor. (Benzer faydalar sağlayan, verimsiz toprak ıslahı ve refeneratif tarım ile ilgili diğer tüyolara Kuraklığa Dayanıklı Toprak Oluşturmak için İpuçları adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.)

Solucan gübresi, organik üretim yapılan tarımsal yetiştiricilikte de kullanılabilir olmasıyla fark yaratıyor. Genel olarak bitkisel ve hayvansal kaynaklı atıkların, mikroorganizmalar ve solucanlar tarafından işlenmesi, yapı taşlarına ayrışma süreçlerine; vermikompostlama, vermikompost ve biyohumus adı veriliyor. Lumbricus rubellus ve Eisenia fetida toprak solucanı türlerinin yetiştiriciliği ile gerçekleştirilen solucan gübresi üretimi, oldukça değerli görülüyor ancak ambalajlama gibi ek maliyetler de yaratıyor. Atık geri dönüşümü sağlaması açısından çevreye olumlu etkileri olan gübreleme, özellikle organik tarımın yeni gözdesi olarak işaret ediliyor. 

Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır?

Solucan gübresi, çimlenme için kullanılacağı zaman belli oranda kum ile karıştırılıyor. Bu sayede herhangi bir bitki besini eklemeden ortalama 3 ay boyunca büyüme desteği sağlanabiliyor. Eğer toprak düzenleyici olarak solucan gübresi kullanılacaksa, çorak toprak çapalandıktan sonra bir kat solucan gübresi ve su veriliyor. Uygulama sonrasında önemli verim artışı görülebiliyor. Ayrıca direkt gübreleme yapılacaksa, solucan gübresi tabana serpilebiliyor, hafifçe kazılan toprağa gübre ile beraber su da ekleniyor. Su ile kolaylıkla karıştırılabilen solucan gübresi, sıvı olarak da uygulanabiliyor. Bir galon su içine ortalama belli oranda solucan gübresi eklenerek 1 hafta beklemek gerekiyor. Karışım yaprak spreyleme için de tercih edilebiliyor. Gübreleme konusunda net ihtiyacın belirlenmesi için ekin türüne, toprak gereksinimlerine dikkat ediliyor. Solucanın cinsine, gübreye, ekinin gereklerine göre farklı kullanım önerileri verilebiliyor. 

Solucan Gübresi Faydaları Nelerdir?

Solucan gübresinin hem tarım faaliyetlerine hem toprağa hem de çıkan mahsule birçok farklı faydası bulunuyor. Kocaeli Tarım İl Müdürlüğü’nün paylaştığı belgelere göre, solucan gübresinin kimyasal analizi yapıldığında,15 cm kalınlığındaki iyi toprak katmanında bulunandan; 5 kat fazla azot, 7 kat fazla potasyum, 1.5 kat fazla kalsiyum tespit ediliyor. Besin ömrünün diğer topraklarla kıyaslandığında 6 kat daha uzun olduğu belirtiliyor. 

 • Solucan gübresi granül şeklindeki formu ile toprağın strüktüründe düzelme sağlıyor.
 • Toprağın su tutma kapasitesi artıyor, böylece kuraklık sorununun giderilmesine destek oluyor. Sık sulama sorununu azaltarak su kullanımında verim artırıyor. Kaynaklarının verimli kullanımına imkan tanıyor.
 • Organik içerikli olduğu için çevre ve su kirliliği açısından oldukça avantajlı görülüyor.
 • Solucan gübresinde yer alan bakteriler, topraktaki zararlı bakterilerle mücadele ederek ekinlerin direncini artırıyor.
 • Doğal gübre olan solucan gübresi, bitkiler üzerinden toksik herhangi bir etki göstermiyor.
 • Toprak pH’ını düzenliyor.
 • Topraktaki organik maddelerin ayrışmasını hızlandırıyor, humus oluşumuna katkı sunuyor.
 • Solucanlar, toprak sıcaklığını, nem düzeyini dengeliyor.
 • Toprak solucanı gübresi uygulaması sonucu tohum çimlenmesi ve fide gelişimi üzerindeki etkinin, herhangi bir besin elementi tatbikinden daha yüksek olduğu kabul ediliyor.
 • Vermikompost içeriği solucan mukusu ile kaplı bulunuyor ve yavaş salınım gösteriyor. Aynı zamanda ekinler tarafından hemen kullanılabilir özellikte olması avantaj sağlıyor. Yavaş çözünme, sızıntı sonucu oluşabilecek besin kaybının önüne geçiyor.
 • Solucan gübresi kullanımı, ekinlerin köklerini aşırı sıcaklıktan koruyor.
 • Yabancı ot gelişimini ve erozyon riskini azaltıyor.
 • Solucan gübresi kullanımı pestisit kullanımını azaltıyor, ekonomik özellik gösteriyor.
 • Solucan gübresi sera üretiminden süs bitkisi yetiştiriciliğine kadar birçok alanda kullanılabiliyor.

Örnek çalışma sonuçları solucan gübresinin faydalarını özetliyor. Bazı ekinlerde, yaş ve kuru ağırlığı artırdığı tespit ediliyor. Biber ve çilek üzerinde yapılan çalışmalar, literatürde yer alıyor. Mısır üzerinde yapılan uygulamalar, ekinin topraküstü aksamının %40 oranında arttığı belirleniyor. Domates biberde sürgün uzunluğu ve yaprak alanı artarken, çilekte pazar değeri ve ürün kalitesinde önemli artış görülüyor. Ayrıca patates üzerinde uygulanan solucan gübresi, bitki boyu, gövde ve yaprak ağırlığı, yumru ağırlığı, yumru sayısı, çapı, azot ve potasyum yüzdesi açısından olumlu sonuçlar veriyor. Kırmızı soğan üzerinde yapılan verim ölçümleri, solucan gübresinin olumlu etki sağladığını gösteriyor. Benzer sonuçlar karnabahar, marul gibi ekinlerde de alınıyor. 

Solucan Gübresi Nasıl Kullanılır?

Solucan Gübresi Kullanım Miktarları ve Önerileri Nelerdir?

 • Solucan gübresi üreticileri, katı gübrelerin 1000 metrekare alana, tarla ürünleri için ortalama 60-90 kilogram verilmesi gerekiyor.
 • Meyve yetiştirileceği zaman fide döneminde 2-3 kg, genç ağaç döneminde 3-4 kg, yetişkin ağaç evresinde 5 kg katı solucan gübresi uygulaması öneriliyor.
 • Süs bitkisi için saksıda yetiştiricilik yapıldığında, ekim ve dikim öncesinde 500 gram saksı toprağına, saksı yüzeyini 1 cm kaplayacak şekilde solucan gübresi ekleniyor.
 • Yoğunlaştırılmış sıvı solucan gübreleri, tahıllarda kullanılacağı zaman 200 litre su içine 4 litre ekleniyor. Kardeşlenme zamanında 10 dekar alana bu karışım uygulanıyor. Gebelik evresinde de yine aynı miktarın kullanımı uygun bulunuyor.
 • Sebzeler için sıvı solucan gübresi kullanıldığında, ekim öncesinde 100 litre su içine 3 lt sıvı solucan gübresi konuluyor ve 6-8 saat bekleniyor. Gelişim döneminde 10 dekara 400 litre su, 4 litre sıvı gübre uygulanıyor. Çiçeklenmede ise 10 dekar alana 200 litre su ile 4 litre sıvı solucan gübresi veriliyor.
 • Meyve yetiştirilirken, ekim öncesinde 1 ton tohum için 100 litre su ve 5 litre sıvı gübre ile gübreleme yapılıyor. Kardeşlenme döneminde 10 dekara 200 litre su, 4 litre gübre yeterli görülüyor. 20 gün sonra, 10 dekara 200 litre su, ortalama 4 litre sıvı gübre ile veriliyor.

Solucan Gübresi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir? 

 • Kaliteli sıvı solucan gübreleri sulama sistemlerinde tıkanma sorunu yapmıyor. Daha büyük maliyetli tadilatlara gerek kalmaması için kaliteli ürünlere yönelmelisiniz.
 • Solucan çayı ile gübresi farklı ürünler oluyor. Çayın raf ömrü çok daha kısa görülüyor, uzun ömür arzu ediyorsanız aldığınız ürünün çay değil, gübre olduğundan emin olmalısınız.
 • Sıvı solucan gübrelerinin rengi koyu, kıvamı yoğun oluyor ve hemen çözülüyor. Test etme şansınız varsa bu özellikleri gözlemleyebilirsiniz.
 • Sıvı gübrenin daha çok tohumlamada, katı solucan gübresinin ise olgunlaşma döneminde tercih edildiğini not alabilirsiniz.
 • Bazı konsantre gübreler, tohum ıslama, fide viyollerini daldırma, damlama sulama, salma sulama ve yapraktan spreyleme ile uygulanabiliyor. Aldığınız ürünün hangi yöntemlere uygun olduğuna dikkat edebilirsiniz.

Siz de tarımsal yetiştiricilikte gerek duyduğunuz bilgilere Tarfin Blog aracılığıyla ulaşabilir, tarımsal ihtiyaçlarınız için Tarfin Mobil kullanabilirsiniz. Tarfin, Türkiye çapındaki 500’ü aşkın satış noktası ile çiftçilerimizin yanında. Avantajlı, kefilsiz, ipoteksiz yeni nesil ödeme sistemi ile tanışmak için siz de Tarfin satış noktalarına uğrayabilirsiniz. 

Benzer haberler

Tarfin, Avrupa Yatırım Fonu Tarafından Örnek Gösterildi
25.02.2021
Tarfin, Avrupa Yatırım Fonu Tarafından Örnek Gösterildi

Tarfin, başarılı finansal modeliyle Avrupa Yatırım Fonu tarafından örnek gösteriliyor. Detaylı bilgi için tıklayabilirsiniz.

Devamını Oku
Rejeneratif Tarım Nedir?
17.04.2021
Rejeneratif Tarım Nedir?

Rejeneratif tarım dünyada her geçen gün daha çok tercih ediliyor. Peki rejemeratif tarım nedir, nasıl yapılır? Yanıt için tıklayın.

Devamını Oku
Tarfin Seri A Yatırımı
20.09.2020
Tarfin, Seri A Yatırım Turunu Tamamladı

Tarfin, Seri A yatırım fonunu tamamladı

Devamını Oku