taboola

Kivi Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kivi Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? 11.05.2021

Güney - Doğu Asya ekini olan kivi, orman altlarında doğal olarak yetişiyordu. Kışın yaprak döken ekin, asma formunda, kuvvetli bir bitki olarak tanınıyor. 50 civarında türü olduğu bilinen kivi meyvesi, 20. yüzyılda anavatanı olan Çin’den diğer coğrafyalara da yayılmaya başladı. Kültür üretimi yapılan Actinidia chinensis adlı tür, bugün dünyanın birçok köşesinde yetiştiriliyor. 

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayımladığı kivi yetiştiriciliği konulu makaleye göre, Hemen hemen bir tavuk yumurtası iriliğinde meyve veren kiviler, dışı tüylü, kahverengi, haki renklerdeki meyvesiyle tanınıyor. Her meyve ortalama 80-100 gram oluyor. Dışındaki kaba görünüm, meyvenin içindeki canlı renkleri ve cezbedici tadı adeta kamufle ediyor. Kiviler içindeki canlı yeşil kısım ve yenilebilir siyah çekirdeklerle, mayhoş bir tat ve estetik bir görünüm sunuyor. Renkleri ve tadı sayesinde tatlılarda ve salatalarda sıklıkla kullanılan kivi meyvesi çoğunlukla çiğ olarak tüketiliyor. İçerisindeki yüksek oranda C vitamini, vitamin ve mineraller de tüketimin hızla yayılmasına neden oluşturuyor. 

Hemen uygulamayı indir, fiyatları karşılaştır.

Sarılıcı ve tırmanıcı bitkiler arasında kategorize edilen kivi, yüzlek ve saçak kök yapısı bulunduruyor. Kökler 0 ile 40 cm derinlikte yer alıyor. Bazı koşullarda, kök uzunluğu 1.5 metreye kadar inebiliyor. Asma gövde meyve ağırlıklarını taşıyamadığı için dikim sonrasında hereklerle desteklenen ekin, budama ile şekillendiriliyor. Kivilerin yıllık sürgünleri tek tek ve üçlü gruplar halinde oluyor. 

Kivi yetiştiriciliği kışın ılık, yazın sıcak ve nemli geçtiği alanlarda yapılabiliyor. Gözlerin uyanması ile yaprak dökümüne kadar olan gelişim ve hasat süreçlerinde /ortalama 240 ile 260 gün arasında) dona uğramaması önem taşıyor.

İlkbaharın geç donları sürgünlere zarar verebiliyor. Ayrıca, sürekli ve sert rüzgar alan bölgeler de kivi yetiştirmeye elverişli görülmüyor. Ekinlerin soğuğa dayanıklılığı yaşına göre farklılık gösteriyor. Verim yaşındaki bitkiler kış aylarında -13 dereceye kadar soğuğa direnç gösterirken, genç bitkilerde -4, *6 derece sıcaklıklarda zarar meydana gelebiliyor. Kivi yetiştiriciliği yapılan bölgelerde ortalama sıcaklığın 12 ile 16 derece arasında olması şart görülüyor. Nispi nem değeri ile %50 ile %70 arasında ideal şartları işaret ediyor. Soğuğa karşı duyarlı bir bitki olan kivi, tüm bilgilere karşın soğuklama istiyor. 7.2 derecenin altında 400 ile 600 saat soğuklama kivi yetiştirme için gerekiyor. 

Kivi yetiştiriciliği için en iyi toprağın süzek, hafif ve derin olduğu ifade ediliyor. Killi, ağır, taban suyu yüksek topraklarda kivi maalesef yetiştirilemiyor. Buna ek olarak toprağın asitli yapıda olması gerekiyor. PH tercihen 5.5 ile 7.0 arasında olduğunda kivi için uygun değerlere ulaşılıyor. Kireç değerinin en fazla %8 olması, organik maddece zengin topraklarda yetiştirme yapılması sonucun olumlu olmasına yardımcı oluyor. 

Kivi Türkiye'de Hangi Bölgelerde Yetiştirilebilir?

Kivi Türkiye'de Hangi Bölgelerde Yetiştirilebilir?

On Dokuz Mayıs Üniversitesi’nin Kivi Yetiştiriciliği ders notlarına göre, ülkemizde kivi yetiştirme için en uygun alanların Karadeniz, Marmara olduğu, Akdeniz ve Ege illerimizde de kivi yetiştirilebileceği belirtiliyor. Ülkemizde kivi yetiştiriciliğinin öncü ili Yalova olurken onu Ordu, Rize, Bursa ve Samsun izliyor. Trabzon, Giresun, Kocaeli, Mersin, Antalya ve Artvin kivi üretimi yapılan diğer illerimiz arasında sıralanıyor. 

Kivi Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği Var mı?

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Yalova'da Kivi Hasat Töreninde yaptığı açıklamalarla kivi üretimine destek verdiklerini hatırlatıyor. İlgili habere göre, kivi üreticilerine mazot ve gübre desteği sağlanıyor. Organik ve iyi tarım destekleri ile kivi yetiştiriciliği teşvik ediliyor. Ayrıca bahçe kurulumu destekleri kapsamında, fidan desteği saplanıyor.

Küçük aile işletme desteğinden yararlanabilen çiftçilerimiz, üretilen kivilerin, işleme, pazarlama ve depolama yatırımlarına da ciddi hibe imkanlarıyla karşılaşıyor. Ayrıca, çiftçilerimizin doğal afetlerden korunması amacıyla poliçelerin %50’si devlet tarafından destekleniyor. Üreticilerin kadın ve genç olması durumunda poliçedeki destek oranları da yükseliyor. 

Kivi Budama Aşaması Nasıl Yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Bahçecilik ders notlarındaki kivi yetiştiriciliği makalesine göre, kivi ekini, büyüme sürecinde düzenli budamaya ihtiyaç duyuyor. Şekil budaması, kış budaması ve yaz budaması ile ideal gelişimi sürdürebiliyor. 

  • Şekil budaması: Dikimin birinci yılında düzgün ve dik gövde oluşturması sağlanıyor. İlk yıl, gövde yüksekliği 1.80 metre - 2 metre düzeyine ulaştığında, sürgün tepesi kesilerek hemen altından sürecek gözlerden kolların uygun şekilde oluşması sağlanıyor. 2. yılda kolları oluşturacak sürgünler, yıl sonunda istenen düzeyde kesiliyor. Bu aralıkta, gövdeden çıkan sürgünler koparılıyor. 
  • Kış budaması: Ürün budaması adı verilen bu budama şeklinde, uyku dönemi önem taşıyor. Budama uyku evresinde gerçekleştiriliyor. İlkbaharda, gövdeye su yürüdükten sonra budama yapmak su kaybına neden olacağı için uykuda budamaya önem verilmesi gerekiyor. İstenmeyen dallar dipten kesiliyor, ters yönde büyümüş bükülmüş, kuvvetli dalların altında kalan sürgünler temizleniyor. Yaşa göre budama gerçekleştiriliyor. Dört yaşındaki kivide 12, 5 yaşındaki ekinde 18, 6 yaşta 24, 7 ve daha üstünde 30-40 dal bırakılıyor. Ana dallardan çıkan kısa boğumlu meyve dallarının budanmamasına özen gösteriliyor. Yaşlı dalların derin budanması gerekiyor. 
  • Yaz budaması: Bütün dalların güneş alması için bu budama yapılıyor. Çiçeklenmeden hemen sonra yapılan işlemde, öncelikle çiçek açmayan  tellerden sarkmış dallar kesiliyor. Çiçek açan koltuk altı meyve dallarında ise son meyveden itibaren 4-6 yaprak sayılarak kalan kısımlar budanıyor. Yaşlı dallardan çıkan kollar da kesiliyor. 
Kivi Yetiştiriciliğinde Devlet Desteği Var mı?

Kivi Hasadı Ne Zaman Yapılır?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayımladığı kivi yetiştiriciliği konulu makaleye göre, kivi mart sonu ve nisan başında uyanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Bahçecilik ders notlarındaki kivi yetiştiriciliği makalesine göre, döllenmeden yaklaşık 20-24 hafta sonra meyve oluşumu tamamlanıyor. Mayıs ayının sonunda ve haziran ayının ilk haftasında çiçek açan ekinlerin hasat zamanı ise ekim ayının ikinci, kasım ayının birinci yarısında oluyor. Aralık ortasında ise yaprak dökümü gerçekleşiyor. 

Kivi Ağacı Bakımı Nasıl Yapılır? 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Bahçecilik ders notlarındaki kivi yetiştiriciliği makalesine göre, kivi bakımı temel kültürel işlemlerden oluşuyor. Suyu seven bir ekin olan kiviler, düzenli sulandığında verim artıyor. Susuzluk meyvelerde küçüklüğe neden olabiliyor ve gövde hızla odunlaşabiliyor. Kivi bahçesi kurulurken sulama sistemine önem verilmesi tavsiye ediliyor. Kivi için en verimli sulama sistemi damla sulama olarak görülüyor. 

Kivi bitkisinin kökleri, gövdesi, yaprak ve çiçekleri hastalıkla karşılaşabiliyor. Bu nedenle ilaçlama kullanılıyor. Özellikle mantar hastalıklarının, diğer sorunların önlenmesi için farklı ilaçlar, pestisit kullanımına özen gösteriliyor. 

Kivi yetiştiriciliği sırasında gübreleme de bakımın önemli safhalarından birini oluşturuyor. Yapılan yaprak ve toprak analizi sonrasında verilecek gübre oranı belirleniyor. Kivilere her yıl artan oranda gübre vermek gerekiyor. Genellikle şubat ve mart aylarında organik tarımsal gübre çeşitleri uygulanıyor. Azotlu gübreler üçe bölünerek veriliyor. Mart, mayıs ve haziranda azotlu gübreler uygulanırken fosforlu ve potasyumlu gübrelerin uygulanması için kasım ve aralık ayları uygun görülüyor. Dikimin ardından genç fidelere ekstra özen göstermek gerekiyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Bahçecilik ders notlarındaki kivi yetiştiriciliği makalesine göre, 1. yıl üçe bölünerek 14 g saf azot karşılığı 30 g  üre gübresi, 2. yıl 55 g saf azot karşılığı olarak 120 gram üre, 3. yıl ise 110 gram saf azot karşılığında 250-350 gram civarı üre kullanılıyor. 

Budama ve destek sağlama ile bakım süreci tamamlanıyor. Ayrıca tozlaşma zamanında bahçeye arı kovanı yerleştirilmesi tavsiye ediliyor.

1 Dönüm Kivi Kaç Ton Verir?

Kivinin dönüme göre verimi birçok faktöre bağlıdır, örneğin iklim, toprak kalitesi, sulama yöntemi ve bakım gibi faktörlere bağlı olarak değişebiliyor. Genellikle, 1 dönümde ortalama olarak 4 ila 10 ton kivi verilebilir.

Kivi Kaç Yıl Sonra Meyve Verir?

Kivi fidanı dikildikten ortalama 4-5 yıl sonra meyve vermeye başlıyor. Ancak verimlilik dönemi için 7-8 yıl bekleme gerekiyor.

Kivi Kaç Yıl Sonra Meyve Verir?

Kivi fidanları dikildikten sonra genellikle 3 ila 5 yıl arasında meyve vermeye başladığı biliniyor. Ancak, bu süre fidanın yaşına, çeşidine, yetiştirildiği koşullara ve bakımına bağlı olarak değişebiliyor. Bazı çeşitler daha erken meyve vermeye başlayabilirken, bazıları daha uzun sürebiliyor. Meyve verme süresi genellikle fidanın büyüme ve olgunlaşma sürecine bağlı olarak değişiyor.

Kivi Yetiştiriciliği Karlı mı?

Kivi yetiştiriciliği, doğru koşullarda ve yönetildiğinde karlı olabilir. Ancak, karlılık çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiyor. Örneğin fidanın dikiminden bakımına, hasat ve pazarlamasına kadar birçok faktör bu konuda etkili oluyor. İyi bir planlama, doğru çeşit seçimi, sağlıklı fidanlar, uygun toprak ve iklim koşulları, düzenli bakım, hastalık ve zararlı kontrolü gibi faktörler karlı bir kivi yetiştiriciliği için önemli faktörler arasında bulunuyor.

1 Dönüm Araziye Kaç Tane Kivi Ekilir?

1 dönüm araziye kaç kivi fidanı dikileceği, fidanların dikim aralığına ve sıralama şekline bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Genellikle kivi fidanları 4 ila 5 metre arasında bir aralıkla dikiliyor ve sıralama şekline göre bu aralık değişebiliyor. Örneğin, klasik sıralama şeklinde dikim yapılıyorsa, fidanlar arasındaki mesafe genellikle 4 metre olabiliyor. Bu durumda, 1 dönüm araziye yaklaşık olarak 250 ile 300 kivi fidanı dikilebiliyor. Ancak, dikim aralıkları ve sıralama şekilleri değişebileceğinden, kesin bir sayı vermek için yerel tarım uzmanlarına veya kivi yetiştiriciliği konusunda deneyimli kişilere danışmak daha doğru bir tercih olabilir.

Kivi Ne Kadar Su İster?

Kivi, özellikle meyve olgunlaşma döneminde ve sıcak hava koşullarında bol miktarda suya ihtiyaç duyuyor. Genellikle haftada en az bir kez derin sulama yapılması öneriliyor. Toprak nem seviyesini kontrol etmek ve toprağın kurumasına izin vermeden sulamak önemli faktörler arasında bulunuyor. Ancak, aşırı sulama da kök çürümesine ve diğer sorunlara yol açabiliyor, bu nedenle sulama miktarını ve sıklığını dikkatlice ayarlamak önemli oluyor. Sulama miktarı, toprak tipine, iklim koşullarına ve fidanın büyüklüğüne bağlı olarak değişebiliyor, bu nedenle yerel şartlara uygun sulama programı oluşturmak önemli faktörler arasında bulunuyor.

Siz de Tarfin Mobil aracılığıyla kivi yetiştiriciliği sırasında ihtiyaç duyduğunuz ilaç ve gübreleri kolaylıkla alabilirsiniz. Ekonomik fiyat, kolay ürün karşılaştırma, avantajlı ödeme seçenekleri sunan Tarfin ile siz de kivi bahçenizde bereketin huzurunu yaşayabilirsiniz. Peşin ve hasat vadeli ödeme seçenekleri sunan Tarfin ile siz de hemen tanışabilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yanındaki satış noktalarımız sizleri bekliyor. 

Türkiye’de kivi üretimi nasıl?

On Dokuz Mayıs Üniversitesi’nin Kivi Yetiştiriciliği ders notlarına göre, Türkiye 2000’li yıllardan sonra yaptığı yatırımlarla kivi üretiminde hızla yol kat ediyor. Kivi bahçesi üretim tesisleri her geçen gün artıyor ancak, hala mevcut bahçeler verim çağına girmediği için ileride üretim kapasitesinin çok daha yüksek olması bekleniyor. Ağaç başına ülkemizde kivi verimi 2017 yılı verilerine göre 41 kilogram dolaylarında bulunurken, Üretimin aynı yıl 56.164 ton olduğu müjdeleniyor.

Kivi sulanır mı?

Ekinler 4 yaşına gelene dek damla sulama daha sonra yağmurlama sulama ile su veriliyor. Haftada iki kez sulama yapmak öneriliyor.

Kivi ağacı çok su ister mi?

Evet, kivi ağacı genellikle bol miktarda suya ihtiyaç duyar. Özellikle meyve olgunlaşma döneminde ve sıcak hava koşullarında sulama önemlidir.

Kivi ağacı çok su ister mi?

Evet, kivi ağacı genellikle bol miktarda suya ihtiyaç duyar. Özellikle meyve olgunlaşma döneminde ve sıcak hava koşullarında sulama önemlidir.

share

Benzer Haberler

Tarfin Mobil 2 yılda 260 bin çiftçiyi destekledi, tarımda dijitalleşmeye öncü oldu
20.04.2022
Tarfin Mobil 2 yılda 260 bin çiftçiyi destekledi, tarımda dijitalleşmeye öncü oldu

2 yıl önce tarım sektörünün teknoloji odaklı gelişimine destek olmak için hayata geçirilen Tarfin Mobil, kısa sürede Türkiye’de 260 bin çiftçiye ulaştı. Amaçlarının Türk çiftçisini güçlendirmek olduğunu belirten Tarfin Kurucusu ve CEO’su Mehmet Memecan, “Tarım tedariki konusunda lider dijital platform olarak, çiftçilerin her türlü talebini karşılayabilen, tarımsal değer zincirindeki her noktada aktif olarak yer alarak çiftçiye her anlamda destek verebilen bir şirket olmaya odaklanıyoruz” diyor.

Devamını oku
Hayati Boğa
19.02.2021
Toprakla Geçen Bir Ömür: Hayati Boğa

Tarfin'in değerli satış noktaları her ay konuğumuz oluyor. Sayın Hayati Boğa'nın tarım ve hayvancılık önerilerine erişmek için söyleşimizi okuyabilirsiniz.

Devamını oku
VDMK ihracı
11.06.2018
Türkiye'nin Tarım Alacaklarına Dayalı İlk VMDK İhracı Gerçekleştirildi

Türkiye'nin tarım alacaklarına dayalı ilk VMDK ihracının gerçekleşmesiyle ilgili bütün detaylara bu yazımızda ulaşabilirsiniz. Tıklayın ve ayrıntılı bilgi edinin.

Devamını oku