taboola

20-20-0 Gübre Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatları

20-20-0 Gübre Nedir? Ne İşe Yarar? Fiyatları 29.09.2021

Sağlıklı ekinler yetiştirmek isteyen çiftçilerimizin en önemli yardımcılarından biri de NPK gübreler oluyor. Adından da anlaşılacağı üzere azot, fosfor ve potasyum bileşenlerini buluşturan gübreler, katı veya sıvı formda olabiliyor. Üç bileşenden ikisini bulunduran, NP adını alan, kompoze gübreler de bulunuyor. 20-20-0 gübre, iki bileşenli kompoze gübrelerin en çok tercih edilenleri arasında yerini alıyor. Azot ve fosfor içeriğini eşit oranda bulunduran 20.20.0 gübresi, N ve P2O5 bileşenlerini %20 oranlarında içeriyor ancak potasyum bulundurmuyor. Formülasyondaki 0, içerikte potasyum olmadığını işaret ediyor. 

20-20-0 gübrenin avantajları: 

Hemen uygulamayı indir, fiyatları karşılaştır.
 • İçeriğindeki azotun ve fosforun tamamı bitkilerin alabileceği formda bulunuyor. 
 • Yağış ve sulamayla kolaylıkla yıkanmıyor. 
 • 20.20.0 gübrelerde amonyum sülfattan gelen kükürt de yer alıyor. Böylece ekinlerin kükürt ihtiyacı da dolaylı olarak karşılanıyor. 
 • Potasyum bulunduran ancak azot ve fosfor eksikliği bulunan her tür toprakta rahatlıkla kullanılabiliyor. NP gübresi olarak da bilinen 20-20-0, nötr reaksiyonlu olduğu için humuslu, killi, tınlı, kireçli her cins toprağa verilebiliyor. 
 • Ülkemiz toprakları genellikle potasyum açısından zengin fakat azot ve fosfor bakımından fakir olduğu için tarımsal üretimde büyük rağbet görüyor. 
 • Taban gübresi olarak atılabildiği için henüz ekimden itibaren besin eksikliklerinin giderilmesine imkan veriyor. 
 • Banta uygulama ile pratik bir şekilde tatbik edilebiliyor. 
 • 20-20-0 gübre, azot ve fosfor gibi ekinlerin ihtiyaç duyduğu iki ana bileşeni bir arada sunarak avantaj sağlıyor. 

20-20-0 Gübre Nedir? Ne İşe Yarar?

Ülkemizde en yaygın kullanılan taban gübresi olan 20-20-0 gübre, özellikle; hububat, pamuk, ayçiçek yetiştiriciliği ve mısır yetiştiriciliği yaparken tercih ediliyor. 20-20-0 gübresinin etkilerini açıklamadan önce azot ve fosforu yakından tanımak yol gösterici olabiliyor. 

 • Azot: Köklerin ve ekinin gelişimini destekleyen azot, büyümeyi hızlandırıyor. Bitkilerin olgunlaşmasını çabuklaştıran içerik, verimin fazlalaşmasına ve mahsulün kaliteli olmasına yardım ediyor. Bitkilerin en çok talep ettiği bileşen olan azot, kök, yaprak, gövde, dal, sürgün ve meyve gelişiminin ana aktörü oluyor. Buna ek olarak çiçeklenmeyi de artırıyor. Azot eksikliği yaşayan ekinlerde gelişimin yavaşladığından, bitkilerin küçük kaldığından, yaprak döktüğü ve ekinlerin sarardığından bahsedilebiliyor. 
 • Fosfor: Ekinlerin enerji metabolizmasında rol oynayan fosfor, dokuların sağlamlığını garanti ediyor. Hastalıklara, zararlılara, iklim şartlarına karşı dayanıklılığı artıran fosfor, kök gelişimini de güçlendiriyor. Bu sayede ekin toprak patojenlerine karşı daha dayanıklı hale geliyor. Fosfor eksikliği olan bitkilerde kök çürüklüğü daha çok görülüyor, dış etkenlere bağlı rastlanan zarar oranı artış gösteriyor. 

Bu bağlamda 20-20-0 gübre faydaları şöyle sıralanıyor: 

 • Ekinlerin kök, sap, meyve ve yaprak gelişimini hızlandırıyor. 
 • Ürünlerin ve bitkinin dış etkenlere karşı dayanıklılığını artırıyor. Yağış, soğuk ve kuraklığa karşı direnç fazlalaşıyor. 
 • Yağışla kolay kolay yıkanmadığı için yağış alan alanlarda bile ekinlerin gerekli besinlere ulaşabilmesine imkan tanıyor. 
 • NP gübresi verilen ekinlerin çiçek ve meyve tutumu çok daha fazla oluyor. 
 • Yeşil aksamın daha sağlam olması bekleniyor. 
 • Bitkiler ideal oranda boylanabiliyor. 
 • Olgunlaşma zamanında, hızla gerçekleşiyor. 
 • Verim ve kalite artışı yaşanıyor.
 • Çimlenme ve tohum oluşumu teşvik ediliyor. 

Faydaları oldukça fazla olan 20-20-0 gübresinin bilinçli kullanımı halinde bir zarar söz konusu değil. Ancak gübre kullanımı sırasında toprak analizi verilerine dayanmak gerekiyor. Fazla, bilinçsiz azot ve fosfor kullanımı su kirliliği gibi sorunları beraberinde getiriyor ayrıca tarımsal ürünlere beklenen fayda yerine, zarar verebiliyor. 

20-20-0 Gübre İçeriği

Azot ve fosforu aynı oranda bünyesinde bulunduran 20-20-0 NP gübre içeriği bakımından ülkemiz topraklarına oldukça uygun görülüyor. Doğal olarak potasyumu yüksek olan topraklarımızda dış etkenlere, tarımsal üretime bağlı olarak yer yer fosfor ve azot eksikliklerine oldukça fazla rastlanabiliyor. Buna ek olarak 20-20-0 gübrede kükürt de bulunuyor. Ekinlerin kükürt gereksiniminin karşılanmasına destek veren gübrenin bazı çeşitlerine çinko (Zn) bileşeni de eklenebiliyor. Mikro elementli 20-20-0 gübresi ile sadece NP bulunduran çeşitler arasında fiyat farkına rastlanabiliyor. Bunun yanında, çinko destekli kompoze gübrelerin, çinko eksikliği olan topraklarda verimi ortalama %25 artırdığı biliniyor. Bu nedenle, toprak analizinde çinko eksikliği varsa NP gübrenin muhakkak çinko içerikli olan alternatiflerinin alınması tavsiye ediliyor. Ekinlerde kök gelişimini destekleyen mineral, buğday ve arpada kardeş sayısını artırarak verimde ve kalitede yükseliş sağlıyor. Buna ek olarak danedeki gluten miktarını artırarak daha karlı bir üretim yapılmasına imkan tanıyor. 

20-20-0 Gübre İçeriği

Gübrenin 100 kilogramında 20 kilogram saf azot, 20 kg. fosfor (P2O5) mevcut. Kütlece incelendiğinde gübre içindeki azotun %8’i amonyak azotu (N-NH4), %12’si üre azotu (N-NH2) olarak sınıflandırılıyor. Suda çözünür fosfor pentaoksit %17 hesaplanırken, nötral amonyum nitrat ve suda çözünür pentaoksit bileşenleri toplamı, gübrede %20’lik oranında yer alıyor. 

20-20-0 Gübre Nasıl Kullanılır?

Azot ve fosfor gübresi hububat başta olmak üzere pamuk, ayçiçeği ve çeltik yetiştiriciliği için kullanılıyor. 20-20-0, kuru ve sulu ziraatta çiftçilerimizin yardımcısı oluyor. Buğdaydan keten tarımına, bağcılıktan zeytinciliğe, bostan yapımından meyve yetiştiriciliğine kadar birçok alanda başarıyla uygulanabiliyor. Uzmanlar, 20-20-0 gübresi hububat ekiminde kullanılacağında, fosfor oranı düşük olduğu için yalnız kullanılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor. Gerekli durumlarda NP kompoze gübre, Triple Süper Fosfat (TSP) ile karıştırılarak verilebiliyor. 

20-20-0 gübre uygulanırken kesinlikle toprak yüzeyinde bırakılmıyor. Bitkinin kök derinliğine veya tohum derinliğine (ortalama 5-6 cm derine) gömülerek veriliyor. Ayrıca meyve ağaçlarında sürgün faaliyetinden önce uygulama tavsiye ediliyor. Banta uygulama, en verimli yöntem olarak görülüyor. Suda erime özelliğinden dolayı ekimden önce veya ekim sırasında, taban gübresi olarak verilen 20-20-0 can suyuyla beraber ekinlere yararlı olmaya başlıyor. Bu sırada tarlanın iyi hazırlanmış olması, gübre veriminin daha yüksek olmasına zemin hazırlıyor. 

20-20-0 Gübre Nasıl Kullanılır?

Verilecek miktarın hesaplanmasında, yetiştirilecek bitkinin ihtiyaçları ve toprak analizi sonuçları çiftçilerimize yol gösteriyor. Kullanımın ardından 20-20-0 gübresi ısı kaynaklarından uzak bir şekilde, kümeler halinde istiflenerek depolanıyor. Kuru ve havalandırması iyi olan depolarda saklanması önem taşıyor. Gübreyi nemden, direkt güneş ışığından uzak tutmalısınız. 

20-20-0 Gübre Fiyatları

NP 20-20-0 gübre fiyatları, gübre ambalajlarının gramajına, ürünlerin markasına ve içeriğine göre değişiklik gösteriyor. Çinko gibi ek bileşen bulunduran alternatifler, daha yüksek fiyatlarla etiketlenebiliyor. Ayrıca, yüksek gramajlı gübre alımında birim fiyatta avantaj sağlanıyor. Buna ek olarak markasına göre gübreler arasında fiyat farkları görülebiliyor. Çiftçilerimiz, yakın zamana kadar farklı markaların 20-20-0 gübrelerini incelerken bir arada görebilme, fiyat karşılaştırması yapmakta zorluk çekiyordu. Tarfin, en avantajlı 20-20-0 gübre fiyatını bulabilmeniz için tarımsal alışveriş alışkanlıklarınızı değiştiriyor. 

Siz de Tarfin Mobil indirerek Tarfin ailesinin bir üyesi olabilir, binlerce mutlu çiftçimiz gibi dilediğiniz ürünün fiyatını kolaylıkla karşılaştırabilirsiniz. Sizin için en uygun alternatifi kolaylıkla bulabilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yanında bulunan, yüzlerce yetkili satış noktası ile sizlere avantajlı tarımsal alışverişin kapısını açan Tarfin sayesinde, toprağınıza bereket katabilirsiniz. Tarfin, peşin veya vadeli alışveriş seçeneklerinin yanı sıra şimdi veya hasatta ödeme opsiyonlarıyla da çiftçilerimizin yüzünü güldürüyor. Siz de hemen bir yetkili satış noktasını ziyaret edin, avantajlarla dolu Tarfin dünyasının bir parçası olun! 

share

Benzer Haberler

İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?
24.05.2022
İç Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

İç Anadolu Bölgesi gelirini tarımdan elde ediyor. İç Anadolu Bölgesinde yetişen tahıllar, bakliyatlar, meyve ve sebzeler nelerdir hemen öğrenebilirsiniz.

Devamını oku
Bitkilerin Büyüme Aşamaları Nelerdir?
29.12.2021
Bitkilerin Büyüme Aşamaları Nelerdir?

Bitkileri büyüme aşamaları, süreçlerin nasıl ilerlediği hakkında detaylı bilgi yazımızda. Bitkilerde büyüme çeşitleri için tıklayınız.

Devamını oku
Papatya Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
26.03.2024
Papatya Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Papatya yetiştiriciliği, ülkemizde doğal olarak yetişen papatya çiçeklerinin ticari üretimini işaret ediyor. Papatya yetiştiriciliği nasıl yapılır hemen öğrenin.

Devamını oku