taboola

Fındık Toplama Makinesi Nasıl Çalışır? Nasıl Kullanılır?

Fındık Toplama Makinesi Nasıl Çalışır? Nasıl Kullanılır? 28.02.2022

Dünyanın en önemli fındık üreticilerinden biri Türkiye. Hem kuruyemiş olarak tüketilen hem de işlenmiş birçok gıdanın içinde yer alan fındıklar, vitamin ve mineral açısından zengin özelliği ile sofralarımızda vazgeçilmez bir yer ediniyor. Yetiştirmesi, hasadı oldukça zahmetli olan fındıklar için geliştirilmiş özel fındık toplama makineleri kullanılıyor. Siz de dünyada binlerce yıldır üretilen fındıklar, fındık yetiştiriciliği ve fındık toplama makinesi hakkında detaylı bilgiyi Tarfin Blog’dan alabilirsiniz. Tarfin, çiftçilerimize blog üzerinden güvenilir bilgi sunarken, ihtiyaç duyulan tarımsal ürünleri en avantajlı fırsatlarla alabilmelerine de imkan tanıyor. Tarfin Mobil ayrıcalıklarıyla siz de tarımsal ve hayvansal girdi fiyatlarını anında karşılaştırabilir, Türkiye'nin dört bir yanındaki 900'ü aşkın yetkili satış noktasından alışveriş yapabilirsiniz. Üstelik Tarfin Mobil alışverişlerinde peşin veya hasat vadeli ödeme seçenekleri de var. Çiftçimize dost avantajlar sunan Tarfin ile hemen tanışmak için size en yakın yetkili satış noktasına başvurabilirsiniz.

Fındıkların hızla, zarar görmeden ve verimli bir biçimde toplanmasına yardımcı olan fındık toplama makineleri, farklı yemişlerin ve meyvelerin de toplanmasında kullanılabiliyor. Uzun yıllardır, manuel olarak toplanan veya fındık gırgırı gibi el araçlarıyla hasat edilen meyveler, makineleşmenin yaygınlaşmasıyla çok daha hızlı bir şekilde toplanabiliyor. Çiftçilerin beklenti ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarlanan fındık toplama makineleri, modele göre değişiklik gösterirken; arazi durumuna, toplanacak fındığın miktarına uygun alternatifler  sunuyor.

Hemen uygulamayı indir, fiyatları karşılaştır.
Fındık Toplama Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Yaygın olarak kullanılan fındık toplama makineleri elektrik süpürgesi gibi bir sisteme sahip. Motor çalıştırıldıktan sonra yere dökülen fındıklar vakumla makineye çekiliyor. Bu sırada çekilen yapraklar ve artıklar, makinenin fanı sayesinde atılarak meyvelerden ayrılıyor. Makine kapatıldıktan sonra toplama haznesi açılarak toplanan fındıklar, bir çuval veya koliye çıkarılabiliyor . 

Fındık Toplama Makinesi Çeşitleri Nelerdir?

Yerden süpürmeli fındık toplama makineleri, çapalama arkası fındık toplama makineleri, mobil alternatifler ve traktör arkası fındık toplama makineleri bulunuyor. Mobil fındık toplama makineleri arasında zeytin toplama makineleri ile aynı fonksiyon dikkat çekiyor. Silkeleme yapan makineler, merdivenle kullanılabiliyor ve teleskopik boru sistemi ile metrelerce yüksekliğe ulaşabiliyor. Silkeleme makineleri, ergonomik sırtlık desteğiyle motoru sırtınızda kolaylıkla taşımanıza yardımcı oluyor. Dala takılan kanca, tetiğe basıldığında dalı silkeleyerek meyvelerin dökülmesine yardımcı oluyor. Dala kolaylıkla ulaşmayı sağlayan ince borular, fındıkların bile rahatlıkla hasat edilmesine yardım ediyor. Ayrıca silkeleme makinelerine takılan tırpan aparatları, yabancı ot mücadelesi gibi diğer işlemlerde de kullanılabiliyor. Bir diğer fındık toplama makinesi çeşidi ise elektrik süpürgesini andıran modelleri oluyor. Dar alanlara bile kolaylıkla girilmesini sağlayan ve meyve toplamayı kolaylaştıran makineler, sırta takılarak kullanıyor ve dolduğunda demir aparat sayesinde kolaylıkla boşaltılıyor. 

Fındık Toplama Makinesi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Fındık toplama makinesi çeşitleri arasında birden çok fonksiyonu bir araya getiren yeni nesil ürünler dikkat çekiyor. Örneğin hem kabuklu yemiş hasadında kullanılan hem de fındık patozu vazifesi olan yeni nesil makinelere rastlayabilirsiniz.

Fındık Toplama Makinesi Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

 • Ergonomik tasarımdaki fındık toplama makineleri, engebeli alanlara kolaylıkla taşınıyor. Sırtta taşınarak zorlu bahçelerde hasadı kolaylaştırıyor. 
 • Otomatik makineler sayesinde daha az iş gücü kullanılıyor.
 • İşçi maliyetini azaltan ve hasadı daha hızlı yapmaya imkan tanıyan fındık toplama makineleri, işçi bulma sıkıntısını geride bırakıyor.
 • Kompakt tasarımlı modeller depolarda az yer kapladığı için depo sorunu olan küçük üreticiler tarafından bile kullanılabiliyor.
 • Fındık toplama makineleri, doğru budama yapılan ocaklarda çok yüksek oranda hasat yüzdesine ulaşabiliyor. Makine ile %100 hasat yapılabilmesi için fındık ocaklarının budamasının makineye göre yapılması gerekiyor.
 • Vakumla çalışan makineler meyve toplama esnasında aldıkları yaprakları ve atıkları kolaylıkla dışarı atarak meyvelerin ayaklanmasına da yardımcı oluyor.
 • Fındık, kestane, iğde, hünnap, ceviz, fıstık ve zeytin toplanabiliyor. Bu nedenle kestane yetiştiriciliği, zeytin üreticiliği ve ceviz yetiştiriciliği yapan çiftçilerimiz de fındık toplama makinelerinden yararlanabiliyor. Aynı anda birden çok ürünün üretimini gerçekleştiren çiftçiler, fonksiyonel fındık toplama makineleri sayesinde farklı ürünlerin hasadında makineden destek alabiliyor. 
 • Fındık toplama makinelerinin birçoğunda taşımayı kolaylaştıran arka tekerler yer alıyor. Bu sayede kolaylıkla yer değiştiriyor ve ulaşılması güç yerlere bile rahatlıkla erişiliyor.
 • Endüstriyel tip fındık toplama makinelerinin yüksek kapasitesi nedeniyle çok daha ağır ve sabit olduğunu görebilirsiniz. Ancak yeni nesil mobil makinelerde ağırlık 10- 20 kilogram civarında oluyor ve bu sayede kolaylıkla taşınıyor. 

Fındık Toplama Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Fındık toplama makinelerinin kimi elektrikle, benzinle kimi ise traktör miline takılarak çalıştırılıyor. Ürünler arasından seçim yaparken güç sistemine dikkat etmelisiniz.
 • Makinelerin motor gücüne ve çalışma sistemine bağlı olarak çıkardıkları ses de değişiklik gösteriyor. Eğer sessiz çalışan bir makineye ihtiyacınız varsa, ürün özellikleri arasından çıkardıkları ses düzeyini kontrol ederek seçim yapmalısınız.
 • Fındıklar çoğunlukla eğimli arazilerde yetiştiği için makine seçerken arazinin konumunu göz önünde bulundurmalı ve kullanımı arazi yapısına uygun olan alternatiflere yönelmelisiniz.
 • Makinelerin motor gücüne ve hortum yapısına bağlı olarak çekim yapabildikleri uzaklık değişiklik gösteriyor. Fındık toplama makinesi alırken makinelerin kaç metre uzaklıktan çekim yapabildiğine dikkat etmelisiniz.
 • Hem patoz hem toplama özelliği gösterebilen modellerden alacaksanız yüzde kaç patoz özelliği gösterdiğine dikkat etmeniz gerekiyor.
 • Endüstriyel fındık toplama makinelerinde birden çok hortum kullanılabiliyor. Büyük tip makinelerden alacaksanız aynı anda kaç hortum takılabildiğini gözden geçirebilirsiniz. 
Fındık Toplama Makinesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?
 • Eğer traktörünüz yoksa kendinden motorlu olan fındık toplama makinelerini almanız gerekiyor.
 • Eğer yaş fındık hasadı yapacaksanız patoz özelliği olan makineler sorun yaratabiliyor. Sadece kuru fındık hasadı için kullanacaksanız patozlu fındık toplama makinelerini tercih edebilirsiniz. 
 • Endüstriyel tip makinelerde harman sırasında tane yapılmış fındıkları çuvallama, aktarma, soyma gibi ek özellikler bulunabiliyor. Ürün seçimi yaparken bu bilgileri de göz önünde bulundurabilirsiniz. 
 • Sürüş ve hasat modu bulunan, kendi hidrolik fren sistemine sahip olan gelişmiş büyük fındık toplama makinelerinin kullanımı için arazinin tesviye temizliğinin yapılmış olması gerekebiliyor. Eğer bu özellikleri bulunduran bir araç almayı düşünüyorsanız, arazinin kullanıma uygun durumda olduğundan emin olmalısınız.
 • Bazı modeller ağaç dibine düşen ürünlerin hasat edilebilmesi için yardımcı eklentiler taşıyor. Eğer beklentiniz buysa ağaç dibinde hasada uygun alternatifleri değerlendirebilirsiniz. 
 • İklim gereksinimlerine bağlı olarak çiğli havada hasat yapabilen alternatiflerden tercih edebilirsiniz. 

Fındık Toplama Makinesi Fiyatları Nelerdir?

Fındık toplama makinelerinin fiyatları, modele göre değişiklik gösteriyor. Ev tipi, küçük işletmelerde kullanılabilen fındık toplama makinelerinin maliyetleri endüstriyel olanlara göre çok daha düşük. Ancak endüstriyel tip makinelerde patoz gibi ek işlevler de yer alabiliyor. Ek fonksiyonlar fiyat farkı anlamına geliyor. Bunun yanında, yurt dışından getirilen makinelerin fiyatlarında döviz kurunun da etkili olduğunu söylememiz gerek. Ürünler arasında fiyat karşılaştırması yaparken bu bilgileri, motor gücünü, vakum kuvvetini, hortum uzunluğunu, ürün ağırlığını, çalışma sistemini ve son olarak maliyetini göz önünde bulundurmalısınız.

Fındık Toplama Makinesi Fiyatları Nelerdir?

Hasat maliyetini azaltan fındık toplama makineleri, kısa sürede kendi maliyetini amorti ederek çiftçilere uzun vadeden ekonomik avantaj sağlıyor. Örneğin hem toplama hem de patoz işlem yapan bir makine aldığınızda, işçi maliyetinden ve patoz arama derdinden kurtulabilir, tüm işlemleri kendiniz yapabilirsiniz. Böylelikle makine maliyetini kısa vadede çıkararak kara geçmeniz mümkün. 

Siz de tarımda makineleri kullanarak işlerinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca dal parçalama makinesi gibi ürünlerden yardım alarak, hasat ve temizlik süreçlerini çok daha hızlı tamamlamanız mümkün. 

share

Benzer Haberler

Koyunlarda Kelebek Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
31.10.2021
Koyunlarda Kelebek Hastalığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Koyunlarda kelebek hastalığı nedir, nasıl belirtiler gösterir ve kelebek hastalığı tedavisi nasıl yapılır öğrenmek için hemen tıklayınız.

Devamını oku
Brokoli Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
30.08.2021
Brokoli Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Brokoli yetiştiriciliği nasıl yapılır öğrenmek için hemen tıklayın! Brokoli yetiştiriciliği hakkında bilgiler Tarfin Blog'da.

Devamını oku
En Verimli Sera Sulama Sistemleri
23.02.2021
En Verimli Sera Sulama Sistemleri

En verimli sera sulama sistemleri hangileri? Otomatik sera sulama sistemlerinin avantajları neler? Tüm sorularınız Tarfin Blog'ta yanıtlanıyor.

Devamını oku