Bordo Bulamacı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bordo Bulamacı Nedir? 01.06.2021

İlk olarak 19. yüzyılda Fransa'nın Médoc bölgesinde üzüm yetiştiriciliği yapan çiftçiler tarafından hırsızları uzaklaştırmak için kullanılan kireç ve bakır sülfat bazlı karışım, Bordeaux Üniversitesi'ndeki bir profesör tarafından hastalıklara karşı etkili olmasının keşfiyle bugünkü kullanımı ile karşımıza çıkıyor. Bağ mildiyösünü önlediği keşfedilen mavi yeşil karışım, daha sonra ilaç olduğunu fark eden profesör nedeniyle Bordeaux yani bordo bulamacı adıyla tanınıyor. 

İçerisinde %98 bakır sülfat yani göztaşı bulunduran karışım bir de kireç içeriyor. Hem bakteriyel hem de fungal hastalıklara karşı koruma vadediyor. Sonbahar mevsiminde, hasat sonrasında ve ilkbahar aylarında çiçek gözleri uyanmadan kullanılıyor. Bu uygulamalar, bir sonraki yıl olabilecek potansiyel hastalıklara karşı ağaçları koruma altına alıyor. 

Anadolu Gazetesi’nde Dr. Mevlüt Şahin tarafından kaleme alınan köşe yazısına göre, bordo bulamacının etkileri:  

 • Çiçeklenmeyi birkaç gün geciktiriyor. Bu sayede don riskine karşı ağaçların dayanıklılığına katkı sağlıyor. 
 • Samsun Tarım İl Müdürlüğü’nün haberine göre, yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarında karaleke ve ateş yanıklığı hastalığına karşı koruyucu olan ilaç, sert çekirdekli meyve ağaçlarında ise bakteriyel kanser, yaprak delen ve dal yanıklığı hastalığına karşı kullanılıyor.  Eriklerde cep hastalığı, şeftalide yaprak kıvırcıklığı, cevizde antraknoz- yosunlaşmalar için bordo bulamacına başvuruluyor. Domateste mildiyö, bağlarda mildiyö ve ölü kol gibi hastalıkları önlüyor.  
 • Zeytinde görülen Armillaria kök çürüklüğü, Rosalinia kök çürüklüğü ve Verticilium hastalığına karşı kullanılabiliyor. 

Bordo Bulamacı Nasıl Yapılır?

Piyasada hazır halde bulunabildiği gibi hammaddeleri ayrı ayrı alınarak karıştırılabilen ve çiftçilerimiz tarafından da hazırlanabilen karışım, ekonomik olması ve kolay uygulanması nedeniyle hemen hemen herkes tarafından kullanılıyor. 

Gelibolu Ziraat Odası’nın paylaştığı bilgilere göre, 1 kilogram bordo bulamacı için gerekli malzemeler: 

 • 1 kg göztaşı
 • 1 kg sönmüş veya 0,5 Kg sönmemiş kireç 
 • 1 adet 100 lt’lik kap 
 • 1 adet 50 lt’lik kap 
 • Süzmek için tülbent
 • Karıştırmak için bir sopa 

Kapların plastik, ağaç fıçı, beton olması gerekiyor. Bordo bulamacı yapımında demir, saç, teneke gibi malzemeler kullanılamıyor. Bordo bulamacı hazırlanırken öncelikle göztaşı 50 litre su alan bir kapta eritiliyor. Kireç suda söndürülüyor veya sönmüş kireç seçiliyor, 100 litrelik fıçıya süzülerek aktarılıyor. Su ilave edilerek 50 litreye tamamlanıyor. İlk kapta hazırlanan 50 litrelik gözyaşı taşı solüsyonu, kireçli su üzerine yavaş yavaş dökülüyor. Yavaşça ve karıştırılarak yapılan işlemin ardından açık mavi bir bulamaç elde ediliyor. Bu oranlarla 1 kilogramlık bordo bulamacı yapılabiliyor. 

Bordo bulamacı hazırlarken ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanıyor: 

 • Bulamaç yapılırken asla göztaşı üzerine kireçli su dökülmüyor. Her zaman göztaşı eritilmiş suyun yavaşça kireçli suya ilave edilmesi gerekiyor. 
 • Sönmemiş kireç kullanılıyorsa muhakkak eritilip süzülmesi öneriliyor. Erimemiş bir taş, toprak veya kalıntı varsa çıkarılarak bir o kadar daha kireç eklenmesi ve yeniden eritilmesi gerekiyor. 
 • Bordo bulamacı asla ilaçla karıştırılmıyor. 
 • Bordo bulamacı atılmasının ardından ilaçlama aletinin tamamen temizlenmesi tavsiye ediliyor. 
 • Bulamacın yapıldığı gibi kullanılması önem arz ediyor. 
 • Ekinlerde ve toprakta ihtiyaç fazlası element olmasına neden olabiliyor. Bu da toprağa ve ekine zarar veriyor. 
 • Bakır sülfatın insan bünyesine zarar verebildiği biliniyor. Göz, cilt ve solunum sistemi ile temas, bedende tahrişe, zehirlenmelere, akciğer fibrozis gibi hastalıklara, yaralanmalara neden olabiliyor. Bu nedenle bordo bulamacı uygulamaları sırasında çiftçilerimizin koruyucu kıyafet, eldiven ve maske kullanmaları önem arz ediyor. 
Bordo Bulamacı Nasıl Yapılır?

Bordo Bulamacı Ne Zaman Atılır?

Ziraat Mühendisi Sadettin Özger’in Gelibolu Ziraat Odası ile paylaştığı bilgilere göre, 

 • Bordo bulamacı, meyve ağaçlarına sonbaharda yaprakların dörtte üçü veya tamamı döküldüğünde %2’lik doz ile uygulanıyor. İlkbaharda uygulanacağında ise gözler uyanmadan 1 hafta kadar önce %1-1.5’luk doz yeterli görülüyor. 
 • Uyanmaya başlayan bağlarda, sürgün boyları bir karışa ulaştığında bordo bulamacı atılabiliyor. 
 • Zeytinde halkalı leke hastalığına karşı, sürgün öncesinde şubat ayında %1.5, çiçek açmadan önce nisan ayında ise %1 oranında uygulama gerçekleştiriliyor. Zeytin dal kanseri varsa, ilk ilaçlama aralık ayı sonunda, hasadın ardından %2 ile yapılıyor. İkinci ilaçlamada şubat sonundaki don zararından sonra %2 düzeyinde, 3. ilaçlamada ilkbaharda yağmurlar öncesinde %1 oranında ve 4. ilaçlamada sonbahar yağmurlarından önce %2 bordo bulamacı veriliyor. 
 • Elma ve armutta karaleke hastalığı olduğunda, dal sıracası bulunan bölgelere %2, bulunmayan kısımlara %1 uygulama yapılıyor. Çiçek gözleri çıktığında birinci ilaçlama gerçekleştiriliyor. 
 • Bağlarda ölü kol hastalığı durumunda, durgun dönemde, budamanın ardından %4 oranında uygulama yapılıyor. Bağ antraknozunda sürgünler 20 cm civarına olduğunda 0.5 oranında, çiçeklenme öncesinde %1 düzeyinde, çiçeklenmenin hemen ardından %1.5’luk oranda, bordo bulamacı veriliyor. Bağ mildiösü karşısında ise sürgünler 25 cm boya ulaştığında devrede 0.5 oranında, sonraki ilaçlamalarda ise etki süresine bakılarak %1 ve 1.5 düzeyinde bordo bulamacı kullanılıyor. 
 • İncirde çelik marazı varsa, budama sonrası %2 oranında uygulama yapılıyor. 
 • Kiraz dal yanıklığında yaprakların dökülmeye başladığı, sonbahar döneminde %1 ile birinci ilaçlama yapılıyor. Sonrasında ilkbaharda gözler uyanırken %0.6 oranında ikinci ilaçlama gerçekleştiriliyor. 

Bordo Bulamacı Hangi Ağaçlara Atılır? 

Bordo bulamacı, sert ve yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarına, zeytine, üzüm bağına, gül, taflan, pittosporum gibi odun gövdeli peyzaj bitkilerine kullanılabiliyor. Sebzelerde bordo bulamacı kullanımı karşımıza çıkıyor. Bordo bulamacı karışımı; domatese, patatese, karpuz, kavun ve salatalık gibi kabakgillere verilebiliyor. 

Bordo bulamacı gibi tarımsal ihtiyaçlarınız için Tarfin Mobil’i tercih edebilirsiniz. Farklı ürünleri uygulama üzerinden kolaylıkla karşılaştırmanıza yardımcı olan Tarfin, satış noktaları üzerinden hızlı ve güvenli alışveriş yapabilmenize imkan tanıyor. Ödeme kolaylığı sağlayan özel sistemi ile çiftçilerimizin tercihi olan Tarfin, peşin veya vadeli, hemen veya hasatta ödeme kolaylıklarıyla avantaj vadediyor. 

Göztaşı ile bordo bulamacı arasındaki fark nedir?

Bordo bulamacı karışımı, %98 bakır sülfat, yani göztaşı içeriyor. Ayrıca karışımın içerisine belli oranda kireç de katılıyor. Açık mavi renk alan karışım, ideal çözelti formunu aldığında uygulamaya geçilebiliyor.

Bordo bulamacı formülü nedir?

Yüzde 1 oranında bordo bulamacı için 1000 gram göztaşı ve 0.500 gram sönmemiş kireç tercih ediliyor. Yüzde 1.5’luk bordo bulamacı için 1,500 gram göztaşı ve 0,750 gram sönmemiş kireç, yüzde 2’lik bordo bulamacı için  2,000 gram göztaşı ve 1,000  gram sönmemiş kireç kullanılıyor. Yüzde 3’lük bordo bulamacı hazırlamak için  3,000 gram göztaşı ve 1,500 gram sönmemiş kireç, yüzde 4’lük bordo bulamacı için  4,000 gram göztaşı ve 2,000 gram sönmemiş kireç, %5’lik bordo bulamacı için 5,000 gram göztaşı ve 2,500 G. sönmemiş kireç yeterli oluyor.

Bordo bulamacı nasıl kontrol edilir?

Bordo bulamacının iyi hazırlandığından emin olmak için turnusol kağıdı kullanılabiliyor. Kırmızı turnusol kağıdı karışıma batırıldığında maviye dönüyorsa bulamacın kıvamı doğru anlamına geliyor. Kırmızı renkte kalıyorsa, karışımın içine biraz daha kireçli su ilave edilmesi gerekiyor. Eğer turnusol kağıdı yoksa, 3-5 cm boyundaki parlak bir çivi kullanılıyor. Bulamacın içine batırılan parlak çivi, 5 dakika kadar bekletiliyor. Çivide esmer kırmızı bir leke varsa, biraz daha kireçli su ekleniyor. Eğer leke yoksa karışım kullanılabilir anlamına geliyor.

Benzer Haberler

Karnabahar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
29.11.2021
Karnabahar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Karnabahar yetiştiriciliği nasıl yapılır, tüm bilgileri Tarfin Blog'ta. Siz de karnabahar yetiştirme hakkında detayları öğrenmek için tıklayın.

Devamını oku
Çimlendirme Odası Nedir?
26.11.2021
Çimlendirme Odası Nedir?

Tohum çimlendirme ve fidan yetiştirme için çimlendirme odası teknolojisi kullanılıyor. Yeni nesil çimlendirme odalarını tanımak için tıklayın.

Devamını oku
Fasulye Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
28.06.2021
Fasulye Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Fasulye yetiştiriciliği ülkemizin hemen hemen tüm bölgelerinde yapılabiliyor. Fasulye yetiştiriciliği hakkında tüm bilgiler Tarfin Blog'ta.

Devamını oku