taboola

Tarfin ‘Gelir Korumalı Paket” ile çiftçinin emeğini koruyor, girdileri için değerinde ödeme imkanı sunuyor

Tarfin ‘Gelir Korumalı Paket” ile çiftçinin emeğini koruyor,  girdileri için değerinde ödeme imkânı sunuyor 23.12.2022

Tarfin yeni dönemde çiftçinin rahat nefes almasını sağlayacak, 
çiftçi girdi alışverişini mahsul değerine endeksli yapacak

Tarfin, yeni satış modelinde çiftçilere, alışverişlerini ürettikleri ürünün piyasa değerine endeksli yapabilme imkanı sunuyor. Gelir Korumalı Satış Paketi ile çiftçi, vade farkına karşı korunurken, tarım girdilerini değerinde ve gelirine göre ödeyecek. 

Hemen uygulamayı indir, fiyatları karşılaştır.

Tarfin, tarım sektörüne yönelik hayata geçirdiği teknolojik ve yenilikçi çözümleriyle sektöre yön veremeye devam ederken çiftçiye ve tarım bayilerine desteğini sürdürüyor. Ekonomik dalgalanmalara karşı çiftçinin üretimini sürdürmesini amaçlayan Tarfin, Gelir Korumalı Paket ‘i geliştirdi. İlk örneğini buğday özelinde uygulamaya alan Tarfin, Gelir Korumalı Paket ile çiftçilerin buğday üretimi için girdi alışverişlerini mahsul değerine endeksli olarak gerçekleştirmelerini sağlıyor. Bu sayede çiftçi güncel ekonomik değişikliklerine karşı korunuyor. Şimdiye kadar 5 bölgede test edilen bu satış modeli geçtiğimiz hafta itibariyle tüm Türkiye’deki yetkili satış noktalarında çiftçilerin hizmetine sunulmaya başlandı.

Tarfin çiftçiyi fiyat artışına karşı koruyor

Tarım girdi alışverişi sırasında bugünün Türkiye Ürün İhtisas Borsası’ndaki (TÜRİB) ekmeklik buğday kategorisinin ortalaması baz alınıyor, çiftçi ödeme tarihinde yine aynı borsanın fiyatlarına endeksli olarak ödemesini yapıyor. Tavan fiyat uygulaması ile girdi alışverişinin çiftçi için belirli bir tutarı aşmaması sağlanıyor. Buğday fiyatları şeffaf bir şekilde sergilendiği için çiftçiler fiyatları kolaylıkla takip edilebiliyor. 

‘Tarımı sürdürülebilir kılmak için çalışıyoruz’

Tarfin CEO’su Mehmet Memecan, “Tarfin olarak tarımı sürdürülebilir hale getirmek için desteklerimizi sürdürüyor, tarım tedarik zincirince yeni çözümler üretmek için çalışıyoruz. Bu çözümlerimizle çiftçilerimizi son yıllardaki ekonomik açıdan yaşadıkları olumsuz koşullara karşı koruyarak, daha güçlü bir konuma ulaştırmayı amaçlıyoruz. Gelir Korumalı Paketi ’de artan küresel arzın yanında, gittikçe pahalılaşan girdi maliyetleri ve ekonomik koşullara karşı çiftçimize destek olmayı amaçladık. Çiftçinin alım gücünün düşmemesi için onların yanında olmaya devam ediyoruz. Güçlü bir ekonominin önemli yapı taşlarından olan çiftçimizin, güvenle bu yolu sürdürmesini sağlayacak modelimizle hem onların emeğini hem de ülkemize ve geleceğe sundukları değeri koruma altına alıyoruz.  Buğday çiftçileri için başladığımız bu uygulamayı daha sonra farklı üretim kategorilerine de taşımayı hedefliyoruz.” dedi. 

Tarfin Hakkında:

Tarfin Tarım A.Ş. tarımda finansmana erişim sorununa çözüm getirmek, gübre, tohum, yem gibi girdi ihtiyaçlarını çiftçilerin talep ettiği vadelerle karşılamak amacıyla 2017’de hayata geçirildi. Şirket, geliştirdiği makine öğrenmesine dayalı tarımsal risk skorlama modelini kullanarak, Türk çiftçilerinin gübre, tohum ve yem gibi tüm tarım ihtiyaçlarını uygun fiyat, vadeli ya da peşin ve hasatta ödeme olanağı ile karşılamalarını sağlıyor.

 80 ilde 1211 yetkili satış noktası bulunan şirketin hizmetlerinden 2022’de 18.000 çiftçi, kuruluşundan bugüne kadar ise toplam 47.982 çiftçi yararlandı. Çiftçiler, bulundukları bölgelerdeki en güncel gübre, yem ve diğer tarım girdilerindeki fiyatları karşılaştırmalı olarak sunulduğu Tarfin mobil uygulama ve yetkili satış noktası aracılığıyla işlemlerini 4 dakika içinde tamamlayarak ürünlerini teslim alabiliyor. Tarım üreticileri, Tarfin tarım ile girdilerini uygun fiyat seçenekleriyle sağlamalarının yanı sıra kefil, ipotek, dosya masrafı, kart ücreti, üyelik aidatı gibi ek masraflar altına girmekten de kurtuluyor.

 Kuruluşundan bugüne her yıl yüzde 300 büyüme kaydeden şirket, dijital money&fintech ödüllerinden; en hızlı büyüme kategorisinde birincilik, en iyi ürün/hizmet kategorisinde ikincilik ödülü, startup100 listesinde en hızlı büyüyen 19. Şirket, LinkedIn En İyi Startup’lar 2022: Türkiye’nin yükselişte olan 10 şirketin arasında dokuzunculuk ödüllerini almıştır.

Tarfin Gelir Korumalı Paket Avantajları Nelerdir?

  • Çiftçiler, Gelir Korumalı Paket ile alışveriş yaparken mahsul getirmek zorunda olmadıkları için ürünleri depolama, taşıma ve işleme gibi fiziksel zorluklarla uğraşmak zorunda kalmıyorlar.
  • Alışveriş sırasında sadece fiyat ve tonaj hesaplamaları üzerinden ödeme yapılıyor. Karmaşık işlemler yerine basit bir ödeme sistemi ile zaman ve emek tasarrufu sağlanıyor.
  • Bayi, yeni alışveriş sistemi sırasında her aşamada çiftçilerin onayını alıyor. Bu sayede çiftçiler, sürecin kontrolünü ellerinde tutarak güvende hissediyor.
  • Çiftçiler, mahsul fiyatının vade tarihinde değişmemesi veya düşük kalması durumunda sadece %37.5 vade farkı ödüyor. Ancak, fiyatın %100'den fazla artması durumunda bile maksimum %137.5 vade farkıyla ödeme yapılıyor. Bu sayede beklenmedik fiyat değişikliklerinden etkilenmemiş olunuyor.
  • Gelir Korumalı Paket kapsamında hazırlanan senet, çiftçileri maksimum %100 vade farkı üzerinden alınıyor. Bu durum, mahsul fiyatında büyük artış olması halinde çiftçileri koruyan bir teminat sağlanarak güven duygusunu artırılması amaçlanıyor.
     
share

Benzer Haberler

Tarımda İnovasyona Neden İhtiyaç Var?
11.11.2021
Tarımda İnovasyona Neden İhtiyaç Var?

Tarımda inovasyon ihtiyacı her geçen gün daha çok görünür oluyor. Peki tarımda inovasyon için neler yapılıyor? Tıklayın.

Devamını oku
Kivi Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
11.05.2021
Kivi Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kivi yetiştiriciliği hakkında merak ettiğiniz tüm bilgiler Tarfin Blog'ta. Kivi yetiştiriciliği için devlet desteği, kivi bakımı gibi konularda bilgi alabilirsiniz.

Devamını oku
TARFİN’DEN 40 MİLYON TL DEĞERİNDE İLK SUKUK İHRACI
08.07.2022
TARFİN’DEN 40 MİLYON TL DEĞERİNDE İLK SUKUK İHRACI

Tarfin, 40 milyon TL değerindeki ilk sukuk ihracını gerçekleştirdi. Tarfin, 40 milyon TL değerindeki ilk sukuk ihracı ayrıntılarını okumak için hemen tıklayın.

Devamını oku