taboola

Mehmet Akgöz: “Eskiden Faizli Alışverişe Mecburduk. Şimdi Gelir Korumalı Paket ile İçim Rahat”

Mehmet Akgöz: “Eskiden Faizli Alışverişe Mecburduk. Şimdi Gelir Korumalı Paket ile İçim Rahat” 13.10.2023

Çiftçimizin güvenilir yol arkadaşı olan Tarfin, bu kez çiftçilerimize mikrofon uzatmak için yola çıktı. Emeğiyle, alın teriyle ülke toprağımıza bereket kazandıran çiftçilerimizden Mehmet Akgöz ile yolumuz Ankara’da, İller Köyü’nde kesişti. 1961 doğumlu olan Mehmet bey, doğup büyüdüğü köyde kendi deyimiyle “çiftçilik sevdasını” sürdürüyor. 30 yılı aşkın süredir toprağın dilinden anlamayı meslek edinen çiftçimiz, iki sezondur alışverişlerini yaptığı Tarfin’i ve çiftçiliği sizlere anlatıyor. Tarfin’in Gelir Korumalı Paket sistemi ile maddi ve manevi olarak rahata kavuştuğunu belirten Akgöz, Gelir Korumalı Paket'ten çok memnun.

Neler yetiştiriyorsunuz? 

Hemen uygulamayı indir, fiyatları karşılaştır.

Soğan, pancar, arpa ve buğday ekiyoruz. 

Çiftçilik sizin için ne demek? 

Biz doğarken kendimizi çiftçiliğin içinde bulduk.  Babamızdan gördük, zaman içinde bir sevda haline geldi. Çiftçiliği seviyoruz. 

Tarfin’i, Gelir Korumalı Paket’i ilk olarak nereden duydunuz?

Kışın köyde kalmıyor, Polatlı’ya gidiyoruz. Kahvede arkadaş ortamında duydum, anlattılar, aklımda yer etti. Bir de müdür beyin bizim köylü olması nedeniyle kendimi yakın hissettim. Gittim, sordum ve mantıklı geldi. Birinci sezon aldık, ektik, parasını verdik ve memnun kaldık. Bu sene de girdilerimizi Tarfin’den aldık. 

Alışverişinizde Gelir Korumalı Paket’i tercih ettiniz değil mi? Bu seçiminizdeki en önemli etkenler nelerdi?

Biz harmanda ödeme dendiğinde zaten avantaj görüyoruz. Veresiyeciliği seviyoruz… Bize buğday karşılığı dendiğinde mantıklı geldi. İlk sene maddi olarak bizi cezbetti ve memnun kaldık. Biz mecbur kaldığımızda piyasadan veresiye alıyorduk ama ben faizden rahatsızdım. Gelir Korumalı Paket buğday karşılığı olduğu için manevi olarak da içim rahat etti, hemen kabul ettim. İşime de yaradı, çok hoşnutum. 

Ne kadar kazanç elde ettiniz?

Ben 190 liralık tohum aldım. Sonucunu da merak ediyordum. Buğday karşılığı ne olacak önce bilemedik ama sonunda 190 liralık tohum için 208 lira ödedik. Çok iyi bir ödeme imkanı sundu. Şimdi değişken olduğu için seneye buğday ne olur onu bekliyoruz, hep beraber göreceğiz. 

Siz bugün bir çiftçiye anlatacak olsanız Gelir Korumalı Paket’i nasıl anlatırsınız?

Gelir Korumalı Paket’te kandırılmıyorsun. Buğday çok olduğunda çok, az olduğunda az ödersin. Bir de tavan ve taban fiyat var, uç noktalara çıktığında durduruyor. Bu da çiftçiye koruma sunuyor. 

Siz memnun musunuz Tarfin’den?

Tarfin’de beşeri ilişkiler çok iyi, çok memnunum.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Tarfin’den bir beklentiniz var mı? 

Hizmet ağınızı geliştirmenizi istiyoruz. Soğan ve pancar yetiştiriciliği için de paket genişlerse çok memnun oluruz.

Tavsiye eder misiniz Tarfin’i?

Tabi, herkese tavsiye ederim. Çiftçi için çok iyi bir kurum, tam istediğimiz gibi. Aldatma yok, fiyat anlamında uçurum yok. Köyümüze kadar geldiniz. Allah razı olsun. 

share

Benzer Haberler

Metaverse ve Tarım
27.02.2023
Metaverse ve Tarım

Metaverse tarım gelişmelerinin de geleceğini işaret ediyor. Peki metaverse tarım dünyası için neler vadediyor. Hemen öğrenin!

Devamını oku
Danaburnu Nedir? Danaburnu Böceği İlacı ve Mücadelesi
19.03.2021
Danaburnu Nedir? Danaburnu Böceği İlacı ve Mücadelesi

Danaburnu nedir? Ekinlere zarar veren ve tüm Türkiye'de görülebilen danaburnu böceği ilacı ve mücadelesi hakkında detaylı bilgi yazımızda.

Devamını oku
Aspirin Bitkilerde Nasıl Kullanılır? Bitkilerde Aspirin Kullanımı
20.06.2022
Aspirin Bitkilerde Nasıl Kullanılır? Bitkilerde Aspirin Kullanımı

Etken maddesi asetilsalisilik asit olan aspirin, tarımda da kullanılıyor. Bitkilerde aspirin kullanımı hakkında detaylar için tıklayınız.

Devamını oku