taboola

Gelir Korumalı Paket

Gelir Korumalı Paket 02.02.2021

Gelir Korumalı Paket, çiftçilerimizin isterlerse alışverişlerini buğday fiyatına (gelirine) endeksli yapabildiği bir satış yöntemidir.

Satış Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Hemen uygulamayı indir, fiyatları karşılaştır.

Satış bedeli, ürünlerin satışı ve teslimi karşılığında Tarfin’e satış anında belirtilen miktarda ekmeklik buğdayın vade tarihindeki değerine bakılarak hesaplanır.

Örnek:

A: Peşin Alışveriş Tutarı

B: Satış Anındaki Buğday Fiyatı

C: Hizmet Bedeli

X: Ekmeklik Buğday Miktarı

D: Vade Tarihindeki Buğday Fiyatı

Y: Satış Bedeli

Satış Bedeli: Y=((A/B)*C )*D

 

Alışverişe ait "Ekmeklik Buğday Miktarı" belirlenirken Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın (TÜRİB) günlük fiyat bülteni yayınladığı son 3 gündeki ekmeklik buğday ürünlerinin normal seans işlemlerindeki ağırlıklı ortalama fiyatlarının miktar ağırlıklı ortalaması kullanılmaktadır.

 

Ekmeklik buğday miktarının vade tarihindeki değerini belirlerken Türkiye Ürün İhtisas Borsası’nın (TÜRİB) vade tarihinin denk geldiği ayın ilk 15 günü içerisinde, TÜRİB tarafından günlük bülten yayınlanmış günlerdeki bültenlerde yer alan ekmeklik buğday ürünlerinin normal seans işlemlerindeki ağırlık ortalama fiyatlarının miktar ağırlıklı ortalaması kullanılacaktır. 

TÜRİB’in vade tarihine kadar işbu sözleşmenin amaçlarına uygun olarak ekmeklik buğday ürünlerinin normal seanstaki ağırlık ortalama fiyatlarını  yayınlamayı durdurması, sonlandırması, hesaplama yöntemini ve uygulamalarını değiştirmesi veya sair sebeplerle TÜRİB’in işbu sözleşme uyarınca satış bedelinin hesaplanmasında kullanılacak olan verilerinin piyasa koşullarına uygun, sağlıklı ve güncel olmadığını takdir etmesi halinde Tarfin, satış bedelinin belirlenmesi için Konya Ticaret Borsası’nın (KTB) vade tarihinin denk geldiği ayın ilk 15 günü içerisinde KTB tarafından günlük bülten yayınlanmış günlerdeki bültenlerde (satış salonu) ekmeklik buğdaylar kategorisinde yer alan tüm ekmeklik buğday ürünlerinin ortalama fiyatlarının miktar ağırlıklı ortalaması kullanılır. Mevcut durumda söz konusu ortalama fiyatların yer aldığı günlük bültenlere http://www.ktb.org.tr/?cat=46 adresinden erişilebilmektedir. KTB internet sitesinde veriye farklı uzantılarda yer verilmesi halinde, ilgili veri bu yeni uzantılardan alınacaktır. KTB’nin de yukarıda belirtildiği gibi uygun, sağlık ve güncel olarak bu verileri yayınlamadığını takdir etmesi halinde, Tarfin, ekmeklik buğday fiyatını uygun, objektif, sağlıklı ve güncel olarak yayınlayan muadil kuruluş ve satış bedelinin hesaplanmasında dikkate alınacak fiyat verisini belirler, gecikmeksizin ve her halükarda en geç vade tarihinden 15 gün önce çiftçi ile paylaşılır. 

share

Benzer Haberler

Sarımsak Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
21.01.2022
Sarımsak Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Sarımsak yetiştiriciliği dişler ile yapılıyor. Sarımsak nasıl dikilir, nasıl yetiştirilir tüm bilgiler için tıklayın.

Devamını oku
Motorlu Tırpan Nasıl Çalışır? Nasıl Kullanılır?
27.01.2022
Motorlu Tırpan Nasıl Çalışır? Nasıl Kullanılır?

Motorlu tırpan, çiftçilerimizin ot keserken hayatını kolaylaştırıyor. Motorlu tırpan çeşitlerini incelemek için hemen tıklayın.

Devamını oku
Örümcek Kuzu Sendromu Nedir?
21.07.2022
Örümcek Kuzu Sendromu Nedir?

Örümcek sendromu veya örümcek kuzu sendromu hastalığı, koyun kalıtsal kondrodisplazisi şeklinde literatüre geçiyor. Örümcek kuzu hastalığı hakkında bilgi alın!

Devamını oku