taboola

Türkiye'nin Tarım Alacaklarına Dayalı İlk VMDK İhracı Gerçekleştirildi

VDMK ihracı 11.06.2018

ÜNLÜ & Co, Türkiye’nin tarım alacaklarına dayalı ilk varlığa dayalı menkul kıymetini (VDMK) ihraç etti. 

TARFİN’in çiftçilere yaptığı vadeli satışları devralan ÜNLÜ Menkul Değerler A.Ş. Angora Varlık Finansman Fonu, VDMK ihracıyla tarım sektörüne düşük maliyetli fonlama imkanı, yatırımcılara ise yüksek getiri sağlayacak.

Türkiye'nin tarım alacaklarına dayalı ilk VDMK’ni çıkaran ÜNLÜ & Co, TARFİN Tarım A.Ş.'nin (TARFİN) tarım alacaklarını, yatırımcısına yüksek getiri sağlayan bir yatırım aracına dönüştürdü. İhraca konu varlıklar ise TARFİN’in Tekirdağ, Bursa, İstanbul, Edirne ve Sakarya’da üreticilere yaptığı vadeli gübre çeşitleri, yem ve benzeri tarım girdileri satışlarından doğan alacakları kapsıyor.

İki ayrı dilim halinde ihraç edilen Varlığa Dayalı Menkul Kıymet'in ilk diliminin vadesi 11 Eylül 2018 tarihinde ikinci dilimin vadesi ise 15 Ekim 2018 tarihinde dolacak.

Hemen uygulamayı indir, fiyatları karşılaştır.

Bu enstrüman ile tarım sektörüne düşük maliyetli fonlama imkanı yaratmanın yanı sıra yatırımcılara da yüksek getiri fırsatı sunduklarını belirten ÜNLÜ & Co Strateji ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Yönetici Direktörü Murat Gülkan,” Türkiye’nin sürdürülebilir büyümeyi yakalayabilmesi için tarım sektörünün gelişiminin ve desteklenmesinin gerekliliğine inanıyoruz. Yıllık 40 milyar dolarlık üretim ve 2.4 milyon civarında çiftçi ile tarım sektörü Türkiye ekonomisi açısından önemli bir yere sahip. Bunun için de üreticilere düşük maliyetli finansman koşullarının sunulması gerekiyor. ÜNLÜ & Co olarak bu ürünümüz ile bir taraftan TARFİN’in bilançosunu likit hale getirirken, bir taraftan da üreticilere ucuz fonlama imkânı yaratıyoruz. Çünkü finansal aracıları ortadan kaldırarak yatırımcılardan direkt toplanan paralar ile tarım sektörünü fonlamış oluyoruz. Diğer taraftan ise yatırımcılara, teminatlandırılmış güvenli yapı ve çeşitlendirilmiş bir portföy ile yüksek getirili yatırım seçeneği sunuyoruz.” diye konuştu.

Murat Gülkan “Borçlanma maliyetlerinin yükseldiği bu dönemde bu maliyetleri düşürerek bir yandan reel sektöre kaynak sağlayan, diğer yandan da tasarruf sahipleri için getiri avantajı sunan bu tür ürünlerin piyasalarımız ve Türkiye ekonomisi için büyük önem taşıdığını düşünüyoruz.” diye sözlerine devam etti.

Kaynak: HaberTurk

share

Benzer Haberler

Deniz Yosunu Gübresi Nedir?
19.08.2022
Deniz Yosunu Gübresi Nedir?

Deniz yosunu gübresi her geçen gün tarımsal üretimde daha çok kullanılıyor. Deniz yosunu gübresi hakkında detaylı bilgi yazımızda. Tıklayın!

Devamını oku
Safran Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
24.05.2022
Safran Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Safran yetiştiriciliği nasıl yapılır biliyor musunuz? Soğan ile üretilen safranlar, değeriyle çiftçilerimizin yüzünü güldürüyor. Safran yetiştiriciliği bilgileri için tıklayınız.

Devamını oku
Marmara Bölgesi’nde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?
01.12.2022
Marmara Bölgesi’nde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Marmara Bölgesi’nde tarımsal ürün çeşitliliği ve verim yüksek bulunuyor. Marmara Bölgesi tarım teknolojileri açısından da avantajlı. Hemen öğrenin!

Devamını oku