taboola

Tarfin Türkiye’nin tarım alacaklarına dayalı VDMK ihracının yenisini gerçekleştirdi

Tarfin Türkiye’nin tarım alacaklarına dayalı VDMK ihracının yenisini gerçekleştirdi 28.02.2022

Bu ihraç Türk tarımının yatırım kaynaklarıyla buluşmasında önemli rol üstlenen Tarfin’in VDMK ihraçlarının 2021-2022 tarımsal üretim sezonunun dördüncüsü, aynı zamanda Tarfin’in kaynak kuruluş olduğu on üçüncü VDMK ihracıdır. Pasha Yatırım Bankası A.Ş ve OMG Capital Advisors danışmanlığıyla Tarfin’in 100 milyon TL tutarında ortalama 199 gün vadeli varlığa dayalı menkul kıymet ihracı cuma günü tamamlanmıştır. 

Tarfin 13.üncü varlığa dayalı menkul kıymet ihracını gerçekleştirdi

Türkiye’nin lider dijital tarım platformu Tarfin, 2022 yılına güçlü büyüme hedefleriyle girdi. Şirket bu yıl yurt içinde büyümesini sürdürürken yurt dışına da açılacak. Yurt içinde özellikle gerçekleştireceği yeni vadeli menkul kıymet ihraçları Tarfin’i finansal olarak güçlendirecek. İlk VDMK ihracını Haziran 2018’de gerçekleştiren Tarfin, 2021 yılında da dört VDMK ihracına imza atmıştı. 2022 yılının ilk VDMK ihracı ile sermaye piyasalarından tarımsal üretime şu ana kadar 442 milyon TL’lik bir kaynak sağlayan şirket, bu VDMK ihracı sayesinde yaklaşık 6,300 çiftçinin tarımsal girdi ihtiyacını karşılamıştır. Bu ihraç hem Tarfin’in daha fazla çiftçiye destek vermesini sağlamış hem de piyasalarda yaşanan olağanüstü belirsizliğe rağmen Varlık Destekli Menkul Kıymet gibi yenilikçi sermaye piyasaları enstrümanlarının reel sektörün finansmanında oynadığı kritik rolü bir kez daha göstermiştir. 

Hemen uygulamayı indir, fiyatları karşılaştır.

Geride bıraktığımız 2021 yılı Tarfin için büyüme ve çiftçiye sağladığı destek anlamında güçlü performans sergilediği bir yıl oldu. Gerçekleştirdiği VDMK ihraçlarının yanında aldığı uluslararası krediler ve yatırımlar da Tarfin’in finansal yapısına ve büyüme ritmine ivme kazandırdı. Aralık ayında 8 milyon dolarlık Seri B öncesi köprü yatırım turunu tamamlayan Tarfin 80’i aşkın şehirde 880 yetkili satış noktasında çiftçilere gübre, tohum, yem ve benzeri tarım girdilerini rekabetçi fiyat ve çiftçilerin nakit akışlarına uygun vade imkanlarıyla ulaşmasını sağladı. 

“Tarımsal ekonomiyi güçlendirecek projeler gerçekleştireceğiz”

Başarılarla geçen 2021 yılının ardından 2022 yılına da güçlü büyüme hedefleriyle girdiklerini belirten Tarfin CEO’su Mehmet Memecan, “Karadeniz’de üzülerek takip ettiğimiz savaştan dolayı ülke hububat üretiminin bu denli önemli olduğu bir zamanda, VDMK yatırımcılarımızın da desteğiyle Türk tarımsal üretimine destek olmaktan dolayı gururluyuz. Varlık Destekli Menkul Kıymet ihraçları, aldığımız yatırımlar ve uluslararası finansman kaynakları ile üreticiden tüketiciye giden yolda katma değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

Pasha Yatırım Bankası Hakkında 

Pasha Bank, Türkiye – Azerbaycan- Gürcistan arasındaki ticaretin gelişimine katkı sağlamak, bölgede yatırım yapan işletmelere kaynak ve rehberlik sağlamak üzere, yatırım bankacılığı ve kurumsal bankacılık ürünleriyle hizmet vermektedir. 

OMG Capital Advisors Hakkında 

OMG Capital Advisors, bu menkul kıymet ihracına konu varlıkların tespiti, nitelikli yatırımcıya uygun bir finansal ürün haline getirilmesi ve pazarlanması ile ilgili teknik ve yasal süreçlerin bütün aşamalarında gerekli danışmanlık ve destek hizmetlerini sağlamıştır. OMG, sermaye piyasaları ve yapılandırılmış̧ finansal ürünler alanlarında uzmanlaşmış̧ bağımsız bir danışmanlık kuruluşudur.

Varlığa Dayalı Menkul Kıymet İhracı

Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler (VDMK) alışılmışın dışında farklı bir finansman seçeneği olarak kurumların bilançolarında bulunan senet ya da teminata konu alacaklarının ikincil piyasa içerisinde pazarlanabilir menkul kıymet haline getirilmiş hali olarak tanımlanıyor.

Varlığa Dayalı Menkul Kıymetler (VDMK) ihracı, şirketlerin veya finansal kurumların varlık portföylerini menkul kıymetlere dönüştürerek yatırımcılara sunması işlemi olarak ön plana çıkıyor. Bu yöntem, varlıkların gelir akışlarına dayalı olarak yapılandırılmasıyla gerçekleştiriliyor.

share

Benzer Haberler

Hasat ve Harman Makineleri Nelerdir?
22.02.2024
Hasat ve Harman Makineleri Nelerdir?

Hasat ve harman makineleri yetiştirilen toplanma ve işlenme sürecine yardımcı oluyor. Hasat harman makinelerini yakından tanıyın!

Devamını oku
Karabuğday Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
08.04.2024
Karabuğday Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Karabuğday yetiştiriciliği tüketim yaygınlaştıkça artıyor. Ülkemizde yetiştirilmeyen karabuğday neden yetiştirilir, iklim ve toprak beklentisi nasıldır öğrenin!

Devamını oku
Silaj Nedir ve Nasıl Üretilir?
06.09.2023
Silaj Nedir ve Nasıl Üretilir?

Silaj nedir, nasıl üretilir biliyor musunuz? Silaj hakkında merak ettiğiniz her şey yazımızda. Siz de silaj nedir öğrenmek için tıklayınız.

Devamını oku