taboola

Tarfin Türkiye’nin tarım alacaklarına dayalı VDMK ihracının yenisini gerçekleştirdi

Tarfin Türkiye’nin tarım alacaklarına dayalı VDMK ihracının yenisini gerçekleştirdi 28.02.2022

Bu ihraç Türk tarımının yatırım kaynaklarıyla buluşmasında önemli rol üstlenen Tarfin’in VDMK ihraçlarının 2021-2022 tarımsal üretim sezonunun dördüncüsü, aynı zamanda Tarfin’in kaynak kuruluş olduğu on üçüncü VDMK ihracıdır. Pasha Yatırım Bankası A.Ş ve OMG Capital Advisors danışmanlığıyla Tarfin’in 100 milyon TL tutarında ortalama 199 gün vadeli varlığa dayalı menkul kıymet ihracı cuma günü tamamlanmıştır. 

Tarfin 13.üncü varlığa dayalı menkul kıymet ihracını gerçekleştirdi

Hemen uygulamayı indir, fiyatları karşılaştır.

Türkiye’nin lider dijital tarım platformu Tarfin, 2022 yılına güçlü büyüme hedefleriyle girdi. Şirket bu yıl yurt içinde büyümesini sürdürürken yurt dışına da açılacak. Yurt içinde özellikle gerçekleştireceği yeni vadeli menkul kıymet ihraçları Tarfin’i finansal olarak güçlendirecek. İlk VDMK ihracını Haziran 2018’de gerçekleştiren Tarfin, 2021 yılında da dört VDMK ihracına imza atmıştı. 2022 yılının ilk VDMK ihracıyla sermaye piyasalarından tarımsal üretime şu ana kadar 442 milyon TL’lik bir kaynak sağlayan şirket, bu VDMK ihracı sayesinde yaklaşık 6,300 çiftçinin tarımsal girdi ihtiyacını karşılamıştır. Bu ihraç hem Tarfin’in daha fazla çiftçiye destek vermesini sağlamış hem de piyasalarda yaşanan olağanüstü belirsizliğe rağmen VDMK gibi yenilikçi sermaye piyasaları enstrümanlarının reel sektörün finansmanında oynadığı kritik rolü bir kez daha göstermiştir. 

Geride bıraktığımız 2021 yılı Tarfin için büyüme ve çiftçiye sağladığı destek anlamında güçlü performans sergilediği bir yıl oldu. Gerçekleştirdiği VDMK ihraçlarının yanında aldığı uluslararası krediler ve yatırımlar da Tarfin’in finansal yapısına ve büyüme ritmine ivme kazandırdı. Aralık ayında 8 milyon dolarlık Seri B öncesi köprü yatırım turunu tamamlayan Tarfin 80’i aşkın şehirde 880 yetkili satış noktasında çiftçilere gübre, tohum, yem ve benzeri tarım girdilerini rekabetçi fiyat ve çiftçilerin nakit akışlarına uygun vade imkanlarıyla ulaşmasını sağladı. 

“Tarımsal ekonomiyi güçlendirecek projeler gerçekleştireceğiz”

Başarılarla geçen 2021 yılının ardından 2022 yılına da güçlü büyüme hedefleriyle girdiklerini belirten Tarfin CEO’su Mehmet Memecan, “Karadeniz’de üzülerek takip ettiğimiz savaştan dolayı ülke hububat üretiminin bu denli önemli olduğu bir zamanda, VDMK yatırımcılarımızın da desteğiyle Türk tarımsal üretimine destek olmaktan dolayı gururluyuz. VDMK ihraçları, aldığımız yatırımlar ve uluslararası finansman kaynakları ile üreticiden tüketiciye giden yolda katma değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

Pasha Yatırım Bankası Hakkında 

Pasha Bank, Türkiye – Azerbaycan- Gürcistan arasındaki ticaretin gelişimine katkı sağlamak, bölgede yatırım yapan işletmelere kaynak ve rehberlik sağlamak üzere, yatırım bankacılığı ve kurumsal bankacılık ürünleriyle hizmet vermektedir. 

OMG Capital Advisors Hakkında 

OMG Capital Advisors, bu menkul kıymet ihracına konu varlıkların tespiti, nitelikli yatırımcıya uygun bir finansal ürün haline getirilmesi ve pazarlanması ile ilgili teknik ve yasal süreçlerin bütün aşamalarında gerekli danışmanlık ve destek hizmetlerini sağlamıştır. OMG, sermaye piyasaları ve yapılandırılmış̧ finansal ürünler alanlarında uzmanlaşmış̧ bağımsız bir danışmanlık kuruluşudur. 


 

share

Benzer Haberler

Pamuk Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
25.02.2021
Pamuk Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Pamuk yetiştiriciliği nasıl yapılır, pamuk nasıl yetiştirilir merak ediyorsanız Tarfin Blog'tan detaylarını öğrenebilirsiniz.

Devamını oku
Kiraz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
30.08.2021
Kiraz Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Kiraz yetiştiriciliği nasıl yapılır merak ediyorsanız Tarfin Blog'u ziyaret etmelisiniz. Kiraz yetiştiriciliği notları için hemen tıklayın.

Devamını oku
Tarım 4.0 Nedir?
31.01.2021
Tarım 4.0 Nedir? Getirdiği Yenilikler Nelerdir?

Tarım 4.0 nedir, avantajları nelerdir merak ediyorsanız Tarfin sizler için anlatıyor. Akıllı tarım uygulamaları ve örnekleri için hemen tıklayınız.

Devamını oku