taboola

Tarfin, tarım ekosistemini teknolojiyle güçlendirerek gelecek için değer yaratıyor

Tarfin, tarım ekosistemini teknolojiyle güçlendirerek gelecek için değer yaratıyor 07.06.2022

Tarım tedarik zincirinde yenilikçi çözümler sunmayı hedefleyen öncü bir fintek şirketi olan Tarfin, 2 yılda sektörün teknolojik gelişimine önemli bir katkı sağladı. Türkiye’de geleneksel tarım tedarik kanallarını dijitalleştirip teknolojiyle birleştiren Tarfin, mobil uygulaması ile çiftçinin ihtiyacı olan tarım girdisine en hızlı, kolay ve uygun fiyatlarla ulaşmasını sağlıyor.

Tüm dünyanın tarım sektörünü önceliklendirmek ve bu alanda üretim ve verimliliği artıracak önlemler almak için alarma geçtiği son dönemde, tarım teknoloji girişimleri sektörün beklenen atılımı yaşaması için en önemli çıkış noktalarından biri olarak görülüyor. Dijital tarım ekosisteminin global ölçekte yaşadığı büyüme de bunu net olarak gözler önüne seriyor. Statista’nın verilerine göre 2020 yılında 9 milyar dolarlık hacme sahip olan sektör, 2022 yılında 12 milyar 410 milyon dolara çıktı. 2025 yılına kadar da pazarın hacminin 22,5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Hemen uygulamayı indir, fiyatları karşılaştır.

Yapay zekâ temelli sistem tarım girdisine hızlı ve uygun fiyatla erişimi mümkün kılıyor

Tarfin iki yıldır Türkiye’de geleneksel tedarik kanallarını dijitalleştirerek tarımı destekliyor. Teknoloji ve veri bilimi yardımıyla çiftçilere ve satış noktalarına değer yaratan ürünler geliştiren Tarfin, mobil uygulaması ile çiftçinin ihtiyacı olan tarım girdilerine en hızlı, kolay ve uygun fiyatlarla ulaşması için yatırımlar yapıyor. Tarfin, çiftçilerin gübreden mazota kadar tüm tarım girdisi ihtiyaçlarının alışverişlerini kolayca satış noktaları ve mobil uygulama üzerinden yapabilmelerinin yanında, peşin veya hasat vadeli ödeme imkanları ile çiftçiye destek oluyor.

Tarımsal risk skorlama modeli ile satış süreci 3 dakikada tamamlanıyor

Tarfin’in yapay zekâ temelli Tarfin Mobil uygulaması çiftçilerin bulunduğu bölgelerdeki en güncel tarım girdilerindeki fiyatları karşılaştırmalı olarak sunuyor. Böylelikle çiftçiler en uygun fiyatları bulabilecekleri Tarfin ortak satış noktalarını karşılaştırabiliyor, ürünlerini uygun ödeme seçenekleri ile kolaylıkla satın alabiliyor. Tarfin, kendi geliştirdiği makine öğrenmesine dayalı tarımsal risk skorlama modelleri üzerinden tüm vadeli tarımsal girdi satış sürecini 3 dakika içinde tamamlayabiliyor. Çiftçiler daha sonra ihtiyaç duydukları ürünleri seçtikleri satış noktasından teslim alıyorlar.

“Ürünlerimizi yeni teknolojilerle çeşitlendirerek çiftçimize destek vermeye devam edeceğiz”

Tarfin Mobil, iki yılda tarım sektörünün teknoloji odaklı gelişimine ciddi bir katkı sağladı. Teknolojiyle 250,000’den fazla çiftçinin doğru ve uygun fiyattan ihtiyaçları olan tarım girdilerine erişim sağlamalarını mümkün kıldıklarını belirten Tarfin Kurucusu ve CEO’su Mehmet Memecan, geliştirdikleri ürün ve çözümlerde teknolojiyi nasıl kullandıklarını şöyle ifade ediyor: “Tarfin olarak önceliğimiz teknoloji yardımıyla çiftçilerimize ve satış noktalarımıza faydalı olacak ürünler geliştirmek. Sistemlerimizin en verimli şekilde çalışması için en yenilikçi ve güncel teknolojileri bulut servisler üzerinde kullanarak Tarfin servislerini sürekli hizmet verecek şekilde çalışması için geliştirmeler yapıyoruz. Tarfin sistemlerinin ve verilerin güvenliği için alanında uzman kişiler ve kurumlar ile iş ortaklığı yapıyoruz. Tarfin olarak yazılım dünyasının sunduğu açık kaynak ürünleri projelerimizde aktif olarak kullanıyoruz ve aynı şekilde başkalarına faydası olacağını düşündüğümüz çalışmaları Github platformu üzerinden açık kaynak olarak paylaşıyoruz. Sürekli olarak yeni projeler eklemeye ve var olanları güncel tutmak için çalışıyoruz. Aynı şekilde çeşitli platformlar üzerinden yaşadığımız teknolojik zorlukların çözümlerini, yenilikçi yaklaşımları paylaşmaya devam ediyoruz. Bununla birlikte Türkiye ve bölgede tarım tedariki konusunda lider dijital platform olmak için hizmet ve ürünlerimizi yeni teknolojilerle çeşitlendirmeyi, çiftçilerin ve satış noktalarının ihtiyaç duydukları her alanda onların en yakın iş ortağı ve destekçisi olmak en büyük hedefimiz.”

share

Benzer Haberler

Soğan Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
28.06.2021
Soğan Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Soğan yetiştiriciliği için farklı tekniklerden bahsedilebiliyor. Siz de soğan yetiştiriciliği için önerilen teknikler hakkında hemen bilgi alabilirsiniz.

Devamını oku
Ceviz Soyma Makinesi Nedir? Nasıl Kullanılır?
31.03.2022
Ceviz Soyma Makinesi Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ceviz soyma makinesi nedir, nasıl kullanılır gibi sorularınızın yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz. Ceviz soyma makineleri hakkında bilgi için tıklayınız.

Devamını oku
Actimoo Kızgınlık Takip Sistemleri
25.02.2021
Actimoo Kızgınlık Takip Sistemleri

Actimoo kızgınlık takibi için sunduğu sistemlerle hayatı kolaylaştırıyor. Actimoo kızgınlık takip sistemleri hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Devamını oku