taboola

Motorlu Tırpan Nasıl Çalışır? Nasıl Kullanılır?

Motorlu Tırpan Nasıl Çalışır? Nasıl Kullanılır? 27.01.2022

Motorlu tırpanlar, ucundaki testere veya misina yardımıyla otları kesmeye yarayan aletlere deniyor. Basit, mekanik bir sistemle çalışan aletler, çim, çalı, yabani ot kesmek için kullanılabiliyor. Küçük motorlu el aletleri, sırt tipi ve yandan askılı iki farklı model bulunuyor. Ayrıca, benzinli elektrikli ve akülü olmak üzere üç çeşit motorlu tırpanın varlığından söz edebiliriz. 

 • Benzinli tırpan: İki zamanlı motora sahip olan cihazlar, benzin ve yağ karışımıyla çalışıyor. Hem sırt tipi hem de bisiklet kollu tipleri bulunan tırpanlar, saatler boyu çalışma gerektiğinde tercih ediliyor. Uzun süre çalışmaya uygun olan modeller, elektrik enerjisine erişim olmayan durumlarda da kullanılıyor. Sırt tırpanı şeklindeki benzinli aletler, çoğunlukla engebeli arazilerde karşımıza çıkıyor. Ortalama ağırlığı 10 kilograma kadar ulaşan motorların sırtta daha kolay taşınması bu tipteki ürünlerin engebeli arazilerde daha kolay kullanılmasına imkan tanıyor. Bisiklet kollu modeller ise çalışırken kola daha fazla ağırlık bindirdiği için uzun süre ve engebeli alanda kullanım için tavsiye edilmiyor. 
 • Elektrikli tırpan: Benzinli modellerle aynı mekanizmayla çalışan elektrikli alternatifler, enerjisini elektrikten sağlıyor ve prize takılarak kullanılıyor. Evlerin bahçelerinde, küçük bağlarda, elektrik erişimi olan arazilerde kullanılan modellerin en belirgin avantajı daha az sesle çalışması oluyor. 
 • Akülü motorlu tırpanlar: Profesyonel çiftçiler tarafından tercih edilen akülü modeller, hem küçük hem de büyük tarla sahiplerince satın alınabiliyor. En gürültüsüz motorlu tırpanlar olarak tanınan ürünler, günlük 1 saate kadar aküyle çalışma imkanı tanıyor. Daha uzun süre çalışma gerektiren alanlarda, yedek bataryalar alarak çalışma süresini uzatabilirsiniz. Bir batarya şarj olana kadar diğeriyle çalışarak kesintisiz, uzun süre çalışma süreleri elde edebilirsiniz. 

Motorlu Tırpan Nedir ve Ne İşe Yarar?

Motorlu tırpanların ilk bakışta çim biçme makinesi gibi görülmesi ile sık karşılaşabilirsiniz. Oysa tırpanlar, kesilen otu zeminde bırakıyor. Bu açıdan çim biçme makinelerinden ayrılıyor. Ayrıca tırpan motorları, kenar kesme aleti olarak da tanınıyor. Diğer bir deyişle, motorlu tırpanlar sayesinde ekinlerin, ağaçların kenarındaki yabancı otları özenle kesebilirsiniz. Temizlikte büyük kolaylık sunan aletler, yabancı ot temizliğinde, çim biçmede, bahçelerde rahatlıkla kullanılıyor. Biçilen otlar, zeminde kalıp çürüyor ve doğal gübre olarak toprağa karışıyor. Ancak yabancı ot mücadelesi gereken tarlalarda, tohumlar zeminde kalacağı ve üreme devam edeceği için motorlu tırpanların çok işlevsel olduğunu söylemek zor. 

Hemen uygulamayı indir, fiyatları karşılaştır.
Motorlu Tırpan Nedir ve Ne İşe Yarar?

Peki motorlu tırpan ne işe yarar? 

 • Ot ve bitkileri yere yakın bir şekilde kesmeye yarıyor. 
 • Buğdayı ve baklagilleri hasat etmek için tercih edilebiliyor. Ancak günümüzde traktörlerin yaygınlaşması nedeniyle tırpanla hasat pek tercih edilmiyor. 
 • Çit kenarlarını, ağaç diplerini, kenarlarda yetişen otları kesmeye yardımcı oluyor. 
 • Çimleri düzgün bir şekilde kesmeye yarıyor. 
 • Kesilen otlar zeminden toplanmıyor ve doğal gübre oluşturuyor. Ancak kesilen parçaların toplanmasını arzu ediyorsanız, çim biçme makinelerini tercih etmelisiniz. 

Motorlu tırpan kullanmanın en önemli avantajı kuşkusuz taşınabilir olması. Motorlu tırpanları hemen her yere kolaylıkla götürebilirsiniz. Kenar ve köşeleri temizlemek için kullanabilirsiniz. Kullanım yönergelerine uyduğunuzda ve gerekli güvenlik önlemlerini aldığınızda ince işleri kolaylıkla ve güvenle yerine getirebilirsiniz. 

Motorlu Tırpan Nasıl Kullanılır?

Motorlu tırpanın nasıl kullanılacağına gelmeden önce, kullanıcıların hangi önlemleri almaları gerektiğinden bahsedebiliriz. Kullanıcıların hızla dönen testere veya misinaların savurduğu parçalardan zarar görmemesi için eldiven takması gerekiyor. Ayrıca, ağır olan makineler de uzun süre kullanımda, elde nasır oluşturabiliyor. Tüm bu bilgiler ışığında, eldiven takarak motorlu tırpan kullanmanız gerektiğini aklınızda tutabilirsiniz. Ayrıca, şeffaf yüz koruyucular da aletlerle beraber kullanılıyor. Gözünüze ve yüzünüze çalı çırpı gelmemesi için güvenlik donanımına önem vermelisiniz. Eğer benzinli tırpan kullanıyorsanız, yakıt takviyesi yaparken yanıcı benzinin çevreye saçılmaması için huni ve hortum kullanmalısınız. Son olarak benzinli motorlu tırpanların rahatsız edici sesinden korunmak için kulaklık ve kulak tıkaçları kullanabilirsiniz. 

 • Motorlu tırpanı güç kaynağına bağlamadan veya yakıt doldurmadan önce uçların tam takılı olduğundan emin olmalısınız. 
 • Tüm parçaları monte edilmiş, sağlam ve kullanıma uygun olan motorlu tırpanları kullanmadan önce gerekli yakıtı, yağı koymalı, gerekiyorsa aküyü doldurmalı veya elektrik bağlantısını gerçekleştirmelisiniz. 
 • Soğuk motoru çalıştırıyorsanız: Yakıt musluğunu açmalı, gaz kolunu start konumuna getirmelisiniz. Jigle kolunu off pozisyonuna getirdikten sonra, el tutamağından kavramalı ve starter ipini boşluğa almalısınız. Sonra çekmeniz gerekiyor. Birden fazla ses duyduğunuzda jigle kolunu harekete geçirmelisiniz. Motor çalıştıktan sonra kullanmaya başlamadan önce 2-3 dakika kadar aleti boş pozisyonda çalıştırmayı unutmamalısınız. 
 • Sıcak motoru çalıştırıyorsanız: Yakıt musluğunu açmalı ve çeyrek gaz durumuna getirmelisiniz. Starter ipini birkaç kez çekmeli ve yavaşça dönmesini sağlamalısınız. Sonra starter boşluğunu hızlı çekmeli ve makineyi çalıştırmalısınız. Motor, 2-3 dakika rölanti devrinde çalıştıktan sonra kullanıma başlayabilirsiniz. Sıcak motoru çalıştırırken jigleyi kullanmamalısınız. 
Motorlu Tırpan Nasıl Kullanılır?
 • Ürünü tutamak kollarından sıkıca tuttuktan sonra çalıştırmalısınız. 
 • Otları keseceğiniz alanı temizlerken, hızla dönen uç kısımlara yaklaşmamaya, eğilmeden çalışmaya özen göstermelisiniz. 
 • Çevrenizde başka kişiler, hayvanlar olmadan çalışmalısınız. Çalışmadan önce bölgeye tüm detaylarıyla göz atmalı ve güvenlik sorunu yaşatacak herhangi bir canlının bölgede olmadığından emin olmalısınız. 
 • Hızla dönen misinalar taşları etrafa fırlatabileceğinden koruyucu aksesuarlarınızı takmalı ve işlem sırasında kesinlikle çıkarmamalısınız. 
 • Aleti bırakmanız gerektiğinde, mutlaka motoru kapatmalı, motor açık şekilde kesinlikle ortada bırakmamalısınız. 
 • Tek elle kullanmaya çalışmamalı, muhakkak iki elinizle sıkıca tutmalısınız. 
 • Motoru durdururken, kabza üzerinde yer alan gaz verme tetiğini bırakmalı ve motoru rölanti durumuna getirmelisiniz. Kabzada yer alan durdurma düğmesini “0” işaretine getirmeli ve motoru durdurmanız gerekiyor. Sonra tekrar çalışabilmesi için motoru mutlaka “1” pozisyonuna almalısınız. 

Motorlu Tırpan Fiyatları

Motorlu tırpanlar arasında görülen fiyat farkı, aletlerin yakıt veya güç kaynaklarından, motor gücünden, ağırlığından kaynaklanıyor. Bisiklet kollu ve sırt tipi motorlu tırpanlar arasında  da model farkına bağlı fiyat değişiklikleri görülüyor. Ayrıca yurt dışından gelen ürünlerde, döviz kuruna bağlı değişimlere de rastlayabilirsiniz. Buna ek olarak, dönemsel kampanyalar, stok durumu gibi değişkenler de fiyatlar üzerinde etki gösteriyor. Motorlu tırpan fiyatları arasında karşılaştırma yapmadan önce tüm etkenler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. İhtiyacınızı karşılayan model hangisi, hangi güç tipi size daha uygun araştırmalı ve beklentilerinize yanıt veren ürünleri bulduktan sonra fiyat kıyasına geçmelisiniz. Tüm özelliklere hakim olduktan sonra fiyat bilgisi üzerinden son kararı verebilirsiniz.  

Tarfin, motorlu tarım teknolojilerini sizler için yakından takip ediyor ve bilgileri Tarfin Blog’ta paylaşıyor. İşgücünden ve zamandan tasarruf sağlayan motorlu tırpanları daha yakından tanıyabilir ve siz de arazilerinizde kullanabilirsiniz. Ayrıca Tarfin Mobil uygulamasını indirerek tarımsal ve hayvansal girdi alışverişleriniz için fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. En uygun fiyatlı tarım girdilerini sunan Tarfin ile dilediğiniz ürünlerin fiyatlarını karşılaştırabilir, avantajlı tarımsal ve hayvansal ürün alışverişi gerçekleştirebilirsiniz. Buna ek olarak peşin veya vadeli alışveriş  seçeneklerinden yararlanabilirsiniz. Siz de hemen Tarfin yetkili satış noktaları ile iletişime geçebilir ve Tarfin Mobil’i indirerek Tarfin ayrıcalıklarıyla tanışabilirsiniz. 

share

Benzer Haberler

5G Tarım Nedir?
06.03.2021
5G Tarım Nedir?

5G tarım teknolojileri geleceğe yön vermeye hazırlanıyor. 5G tarım nedir, 5G tarım ne gibi yenilikler getirecek merak ediyorsanız Tarfin Blog'ta.

Devamını oku
Papaya Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?
29.11.2021
Papaya Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Papaya yetiştiriciliği her geçen gün ülkemizde daha sık tercih ediliyor. Papaya yetiştiriciliği hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Devamını oku
Hereford İnek - Sığırı Nedir? Özellikleri Nelerdir?
26.06.2022
Hereford İnek - Sığırı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hereford inekler, adını İngiltere’de Herefordshire bölgesinden alıyor. Et ineği olan hereford cinsini hemen tanıyın!

Devamını oku