Haberler
yağmur sonrası trakya

Trakya'da yağmur sonrası çiftçiler hangi işlemleri uygulamalıdır?

29 Mart 2018 14:00

Tarfin'den Ziraat Mühendisi Hakan Bey soruları yanıtladı.

Buğday ve Arpa Bakımı:

Bu yıl hava koşullarının sürekli yağmurlu geçmesi nedeniyle şubat ayında ot ve kökboğaz ilaçlarını atamayanlar havaların elvermesiyle ilk olarak ot ilaçlarını ve kökboğaz ilaçlarını atacaklar. Ardından Nisan ayında fırsat bulduklarında iki defa nitrat uygulaması yapacaklar Nisan başında ve Mayıs başında tek nitrat uygulaması yapacaklar, Nisanın ikici yarısında uygulama yapacaklar.

Nitrat uygulamasından sonra bitki bayrak yaprak döneminde pas ilacı uygulamaları başlayacaktır. En son devletin populasyon kontrolü sonrasında atılma onayı çıkarsa haziran başında süne ilacı atılacaktır.

Kanola Bakımı:

Kanolada ilk tomurcuk döneminde (bu zamanlar) iki üçlü karışım uygulamısı yani mantar ilacı+böcek ilacı+ bor uygulaması yapılır. Bu dönemlerde kanolalar çiçek açmaya başlamasıyla birlikte arılara zararsız böcek ilaçlarının tercih edilmesi önemlidir. Bor ilaçlarla karışabilen bir ürün olması hatta öncesinde karışım testi yapılarak ilaçların karışımları kontrol edilmelidir. Aynı uygulama %40 çiçeklenme döneminde (1.5 ay sonra) üçlü karışım uygulaması 3. Kez tekrar edilir.

Gübrelemede Mart ayında tercihe göre bir uygulama yapılabilir. Nisan ortası 25 kg nitrat veya 20 kg üre uygulaması yapılabilir.  

Ayçiçek Bakımı:
 
Bölgesel olarak toprak yapısına göre değişiklik göstermektedir. Edirne ve Kırklareli bölgelerinde Mart ayında Tekirdağ ve Çanakkale bölgelerinde Nisan hatta Mayıs başına kadar ekinler devam etmektedir.  Bu yıl hava koşullarından dolayı Trakya bölgesi geneli Nisan ayında yapılacak.
Toprak hazırlığı sırasında ve ekim sırasında 15.15.15 ve ya 20.20.0 gübreleri tabandan 20 30 kg arasında uygulanır.
 
Ot ilaçları formülasyon yapılarına göre ekim öncesi çıkış öncesi ve çıkış sonrası olarak uygulanabilir. Ot çıkışı sonrası uygulanacak ilaçlar ayçiçek tohumunun özelliğine göre değişiklik gösterir.
 
Bunlar;
 
Clearfield teknolojisine sahip çeşitler: 
Pioneer.......64LC108
Limagrain.....5542
May.............Meteor
Syngenta.....roseta
Limagrain.....5461
 
Sulfonüre teknolojisine sahip çeşitler
Pioneer... 64LE119
                64LE113
Syngenta...Suzuka
 
Normal Çeşitler:
Pioneer........64LL62
Limagrain.....5580
                    5582
Sygenta.......Gibraltar
May.............Coral
 
Piyasada öne çıkan çeşitler bunlar. Bunların dışında da çok fazla ayçiçek tohumu çeşidi mevcut. Ot ilacı alırken üretici bildiği ilacı değil de ayçiçek çeşidini söyleyerek bayinin tohuma uygun ilaç tavsiye etmesi daha doğru olur.
 
Hakan Çalım
Ziraat Mühendisi