Haberler
Tarfin Ödeme

Çiftçiler İçin Tarım Kartları ve Diğer Ödeme Yöntemleri

30 Mayıs 2017 16:00

Tarım kartları ve diğer ödeme yöntemlerinin size olan masraflarını kaleme aldık.

Bugün siz değerli çiftçilerimize alternatif ödeme yöntemlerinden bahsedeceğiz. Piyasada; tarım ekipmanları, gübre, ilaç, tohum vb. gibi ihtiyaçlarınızı karşılamak için, 4 çeşit ödeme şekli bulunmaktadır.

Bildiğiniz üzere, gübrenizi bugün alıp hasatta ödemek için:

1) Alışverişinizi peşin ödeyebilirsiniz. En maliyetsiz ödeme şekli peşin ödemedir. 

2) Bankaların tarım kartlarını kullanabilirsiniz.

3) Bayinizden gübreyi açık hesap veya senet karşılığı alabilirsiniz veya

4) Tarfin’le bayiden uygun vade oranlarıyla alabilirsiniz.

Bugün size bankaların tarım kartlarına başvururken göz önünde bulundurmanız gereken konulara değineceğiz. 

BANKA KARTLARI

Bugün neredeyse hemen her bankanın tarım kartı, harman kartı, çiftçi kartı gibi çiftçilere sunulmak üzere banka kartları mevcut olmakla birlikte; faiz oranları, komisyon masrafı, geciktirme faiz oranları, vade süresi, hesap işletim ücreti, sigorta bedeli, kart masrafı vb. sebeplerden dolayı, toplam maliyetiniz bankadan bankaya büyük farklılık gösteriyor.

1) Vade farksız süre: Tarım kartıyla bayiye ödeme yaptığınız tarihten itibaren, bankalar aldığınız ürüne göre belirli bir süreye kadar faiz farkı koymadan borcunuzu ödeme imkânı sunuyor. Piyasadaki güncel bilgilere göre çoğu banka, 3-4 ay arası size faiz işletmiyor.

2) Bayi komisyonu: Vade farksız süre için çoğu banka komisyon ücreti alıyor. Bankalar, tarım kartları üzerinden yapılan satışlarda bayilerden de tarım kartı komisyonu kesiyor. Bu kesintiden dolayı zarar etmek istemeyen bayiler, bu komisyonu çiftçinin yaptığı alışverişin üzerine ekliyorlar. Bayilerden kesilmesi gereken banka komisyonu, çiftçilere ödetiliyor. İşlem başına komisyon oranları 4% ile 8% arasında, bayiden bayiye göre değişiyor.

3) Faiz oranı: Eğer bankanın size sunduğu vade farksız sürede kart borcunuzu ödemezseniz, ondan sonraki süreç için borcunuza günlük faiz işletilerek, faiz borcu eklenir. Bankadan bankaya değişmekle birlikte, tüm masraflar dâhil aylık en az %1.80 en fazla %2.90 oranlarla günlük olarak gecikme faizi borcunuza ekleniyor.

4) Sigorta bedeli: Bankalar kredi verdiği kişilere hayat sigortası yaptırarak, hem kredi sahibinin hayatını kaybetmesi gibi bir durumda ödemeleri güvence altına almış oluyor, hem de bankalarına ek bir kazanç sağlıyorlar. Genellikle bankalar sigorta yaptırmayı zorunlu kıldığı için 150 TL’ye varan sigorta masrafları da borcunuza ekleniyor.

5) KKDF, BSMV:  Faiz farkı üzerinden %15 oranında tahsil edilen kredi kaynak destekleme fonuna, KKDF denir. Mesela 10,000TL’lik bir kredi kullandınız. Geri ödemesi 11,000TL ise 1,000TL faiz ödüyorsunuz demektir. Bu faiz maliyeti üzerinden ödeyeceğiniz KKDF de 150TL olacaktır.

BSMV, banka ve sigorta muameleleri vergisi, ise bankaların kredi işlemlerinden doğan vergiyi müşterilerinden tahsil ettiği bir vergi türüdür. BSMV ise aylık faiz tutarınızın  %5 olarak uygulanır. Yukarıdaki kredi örneğindeki durumda 50TL de BSMV ödersiniz.

6) Kart aidatı: Kartın talebi ile başlayıp kullanım süresi boyunca devam eden ve banka tarafından karşılanan çeşitli operasyonel maliyetlerin çiftçiye yansıtıldığı bir üyelik bedelidir. Kart aidatı yıllık ödenir. Çoğu banka 150 TL’ye varan yıllık kart aidatı ücretini hesabınıza yansıtır.

 

Ortalama kredi masrafı

Sizinle gelin ‘kredi maliyetini’ birlikte hesaplayalım. Diyelim ki buğdayın tabanı için Ekim ayında 10,000TL’lik gübre alacaksınız ve hasattan sonra Temmuz ayında borcunuzu ödeyeceksiniz.

Yani aldığınız krediyi 9 ay vadeyle ödeyecekseniz, ortalama bir tarım kartı ile yapacağınız alışverişin kredi maliyeti aşağıdaki şekilde gerçekleşebilir.

  • 4 ay vade farksız süre
  • 4 aylık bayi komisyonu = 450 TL
  • 5 ay aylık %2 alışveriş faizi = 1,000 TL
  • Sigorta masrafı = 150 TL
  • 15% KKDF = 150 TL
  • 5% BSMV = 50 TL
  • Kart aidatı = 150 TL

10,000TL’lik tarım banka kartıyla gübre alımı için 9 ay sonunda 11,950TL ödersiniz.

Verimli hasatlar dileriz!

 

TARFİN’LE BUGÜN AL, HASATTA ÖDE

Tarfin'de dosya masrafı, işletim ücreti gibi hesapta olmayan hiçbir masraf çıkmaz. Tarfin'le vade talebiniz anlaşmalı bayimizde tamamlanır, sizi evrakla uğraştırmaz, rehin, kefil, ipotek almaz. Tarımsal ihtiyaçlarınızı uygun maliyetlerle Tarfin ile kolayca bugün alırsınız, hasatta ödersiniz.